banner1322
x

"İhracatta Türk lirası kullanıldı"

" Şubat ayı performansımızı yeni bir rekorla, bir üst çıtaya çıkarttık.” Diyen TİM Başkanı İsmail Gülle, son yıllarda bir türlü geçemediğimiz 200 milyar dolarlık ihracat bandını aşmaya bu sayede, daha kararlı yürüyoruz"ifadelerini kullandı.

"İhracatta Türk lirası kullanıldı"
Enerji Zirvesi

ANKARA (AA) - Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla düzenlenen, şubat ayı dış ticaret rakamları toplantısında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, geçen ay ihracatın Özel Ticaret Sistemi'ne (ÖTS) göre yüzde 3,5 artışla 13,6 milyar dolar, Genel Ticaret Sistemi'ne (GTS) göre ise yüzde 3,7 artışla 14,3 milyar dolara  ulaştığını bildirdi.
Gülle, geçen yıl şubat ayında gösterilen başarıyı işaret ederek "Yeni bir rekorla, bu sene şubat ayı performansımızı bir üst çıtaya çıkarttık. Artık her ay bir önceki yılın aynı ayında kırılan rekoru daha da ileri taşıma hedefindeyiz. Son yıllarda bir türlü geçemediğimiz 200 milyar dolarlık ihracat bandını bu sayede,  aşmaya daha kararlı yürüyoruz." Dedi. 3 milyar dolarlardan 3,5 milyar doların üzerinde haftalık bazda, bir ihracat seviyesine ulaştıklarına dikkati çeken Gülle, bu artış trendinin martta da devam edeceğini söyledi. 
Gülle, haftalık ihracatı 4 milyar doların üzerine çıkartarak, bu yıl en az 1 ay 16 milyar dolar sınırını aşmak istediklerini vurguladı. Hükümetin desteklerinin bu hedeflere ulaşmada önemli etkisinin olduğunu kaydetti.

"MALTA'YA İHRACATIMIZ 10 KATTAN FAZLA ARTTI"

Gülle, İhracatta geçen ay 2,5 milyar dolarla lider sektörün otomotiv sektörü olduğunu belirtti. Bu sektörü sırasıyla, 1,6 milyar dolarla kimyevi maddeler, 1,4 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyonun takip ettiğini söyledi.  Gülle, En çok İhracatını artıran sektörlere bakıldığında gemi ve yat sektöründe artışın yüzde 35, kimyevi maddelerde yüzde 30, mücevherde yüzde 28 olduğunu anlattı. 
Konuşmasının devamında Gülle, "Ülkemizin bayrağını ihracatçılarımız Şubat ayında 223 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardı. Bu ülkelerden 93 ülkede artış yüzde 10'un üzerinde olurken, 118'inde ihracatımız arttı. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 3 ülke Almanya, İngiltere ve İtalya oldu. İhracatımız malta'ya 10 kattan fazla artarken, Libya'ya 2 katına, Birleşik Arap Emirlikleri'ne 1,5 katına çıktı.  Ülke gruplarına göre ihracatımızda AB ilk sırada yer alırken, onu Afrika ve Orta Doğu izledi. Şubatta AB'nin ihracatımızdaki payı yüzde 52 oldu."

 "175 ÜLKEYE İHRACATTA TÜRK LİRASI KULLANILDI"

47 ilin Şubatta ihracatını artırdığına işaret eden Gülle, İstanbul, Kocaeli ve Bursa’nın en çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 il olduğunu belirtti. 175 ülkeye ihracatta bu dönemde Türk lirası kullanıldığını aktaran Gülle, 6 bini aşkın firmanın beyannamelerinde Türk lirasını tercih ettiğinin altını çizdi. Gülle, yüzde 20'ye yakın artışla miktar bazında ihracatın,11,3 milyon tona ulaştığını aktardı. Yılın ilk 2 ayında parite kaybının 1 milyar doları aştığını belirten Gülle,  bunda, avro-dolar paritesinin geçen seneye göre önemli düşüş yaşamasının etkili olduğunu vurguladı.  Şubat ayında parite etkisinin de negatif yönlü 496 milyon dolar olduğunu belirtti. Ocaktan itibaren ihracatı GTS'ye göre de hesapladıklarını anımsatan Gülle, şöyle konuştu:" Türkiye İstatistik Kurumumuz bu sisteme ilişkin son 5 yıllık verileri yayınladı. Geçen sene ÖTS'ye göre 168 milyar dolar olan ihracatımız, GTS'ye göre 177 milyar dolar olarak şekillendi. 
Yıllık ortalama 8-9 milyar dolarlık bir hacmi, özellikle serbest bölgelerden gerçekleştirdiğimiz ihracat dolayısıyla, artık kayıt altına almış durumdayız. En kısa sürede Türkiye'nin ihracat verilerine mikro ihracatı da eklemek gayretindeyiz."

"TBMM'DE HER 6 VEKİLDEN BİRİ KADIN"

Gülle, Dünya Kadınlar Günü'ne ilişkin düşüncelerini de paylaştı. Neşet Ertaş'ın "Kadınlar insandır. Biz insanoğlu." sözüne atıfta bulunan Gülle, tüm dünya kadınları için 8 Mart'ın daha güzel yarınlara vesile olması dileğinde bulundu.
Gülle, Kadınların iş hayatına katkıları açısından önemli mesafe alındığını dile getirdi. Buna göre, çalışma çağındaki kadın nüfusunun son 10 yılda yüzde 17 artarken, işgücüne dahil olan kadın sayısının yüzde 60 arttığını söyledi.
Kadınların işgücüne katılma oranının yüzde 24,5’ten yüzde 33,6’ya çıktığını bildiren Gülle, istihdam edilen kadın sayısının ise yüzde 56 artış kaydettiğine dikkati çekti.
TBMM'de her 6 vekilden birinin kadın olduğunu, 2000'lerin başında bu oranın sadece yüzde 4 düzeyinde olduğunu hatırlatan Gülle, Avrupa’da kadın akademisyen oranı yüzde 20'lerde iken, Türkiye'de yüzde 50 seviyelerinde bulunduğunu vurguladı. Türkiye tarihinde ilk kadın bakan olarak eski siyasetçilerden Türkan Akyol'un görev yaptığını anımsatan Gülle, "Ekonomi yönetimine baktığımızda ise, eski Başbakanımız Tansu Çiller'i görüyoruz. 
Bu çerçevede, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın bu göreve gelmesi de bu makama ikinci defa kadın eli değmesini sağladı." İfadelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 12:26
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını