banner1339
x

İHRACAT İKLİM ENDEKSİ GERİLEDİ

İSO Türkiye İhracat İklimi endeksi ağustosta 52,4 oldu. Temmuzda 53 olarak ölçülen endeks, ağustosta 52,4'e gerilese de ihracat ikliminde güçlü iyileşmenin sürdüğü yönünde sinyal verdi.

İHRACAT İKLİM ENDEKSİ GERİLEDİ
Enerji Zirvesi

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi'nin Ağustos 2020 dönemi sonuçları açıklandı.
İSO'dan yapılan açıklamaya göre, endekste eşik değer olan 50'nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50'nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.
Temmuzda 53 olarak ölçülen İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, ağustosta 52,4'e gerilese de ihracat ikliminde güçlü iyileşmenin sürdüğü yönünde sinyal verdi ve ihracat pazarlarındaki talep koşullarında üst üste ikinci ay iyileşmeye işaret etti.
Ağustosta genel tablodaki iyileşme görünümüne rağmen farklı ihracat pazarları arasında ayrışmalar söz konusu oldu. Kovid-19 kaynaklı krize bağlı olarak bazı ülkeler daralma bölgesinde kalırken, bazılarında da henüz yeni başlamış olan toparlanmanın hız kestiği görüldü.

ÜLKELERDE TALEP GÜÇLENİYOR

Öte yandan, talebin güçlendiği birçok ülke de bulunuyor. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ve Türk imalat sektörü ihracatından yaklaşık yüzde 5 pay alan ABD'de üretimin ağustosta son 17 ayın en yüksek hızında gerçekleşmesi umut verici bir gelişme oldu. Kanada'da da büyüme hız kazandı ve imalat sanayi üretiminde son 2 yılın en güçlü artışı gerçekleşti.
Birçok Euro Bölgesi ekonomisinde Kovid-19 vaka sayılarındaki artışla birlikte toparlanmanın hız kestiğine yönelik işaretler söz konusu oldu. Temmuz ayındaki artışların ardından ağustosta hem İtalya hem de İspanya'da ekonomik aktivite düşüş kaydetti. Fransa ve Almanya'da ise üretim artışı devam etti ancak bu artışlar önceki aya göre hız kesti. Kovid-19 kısıtlamalarının ardından üretimin yeniden büyüme bölgesine geçtiği, Türk imalat ürünlerinin ikinci en büyük ihracat pazarı Birleşik Krallık'ta güçlü artış sergileyen ekonomik aktivite önceki aya göre de ivme kazandı.
Rusya'da özel sektörün büyümesi hızlandı ve Ocak 2017'den beri en yüksek oranda gerçekleşti. Üretimin üst üste dördüncü ay ve belirgin bir hızda arttığı Çin, Kovid-19 kaynaklı krizden güçlü şekilde toparlanan ülkeler arasında yer aldı.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 11:34
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını