banner1322
x

İHA'LARA BETON DELİCİ "MİNYATÜR BOMBA"

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı olan İsmail Demir, atışlı testleri süren ve F-16'ların vurucu gücünü artıracak "Minyatür Bomba"nın insansız hava araçlarına da entegre edilmesinin amaçlandığını açıkladı.

İHA'LARA BETON DELİCİ "MİNYATÜR BOMBA"
Endüstrideara

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı olan İsmail Demir, atışlı testleri süren ve F-16'ların vurucu gücünü artıracak "Minyatür Bomba"nın insansız hava araçlarına (İHA) da entegre edilmesinin amaçlandığını açıkladı.

Başkan Demir, Twitter hesabından, ASELSAN ile TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından üretilen "Minyatür Bomba"ya ilişkin son gelişmeleri aktardı.

Minyatür Bomba'nın atışlı testlerinin sürdüğü bilgisini paylaşan Başkan Demir, "Geliştirilen çoklu taşıma salanıyla bir F-16 kanadında 4 bomba taşınabilecek. Delici ve parçacık etkili olarak iki farklı harp başlığı olacak 145 kiloluk Minyatür Bomba'yı İHA'larımıza da entegre etmeyi hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Demir, Minyatür Bomba Geliştirme Projesi ile alakalı bir de video paylaşımı gerçekleştirdi.

Videoda yer alan bilgilere göre, Minyatür Bomba INS/GPS güdümlü olarak geliştirildi ve kanatçık hareketleriyle güdüm kontrolü yapabiliyor. 100 kilometre maksimum menzile sahip olan bomba, 65 kilometre menzille güçlendirilmiş 1 metre kalındığında betonu delebiliyor. Minyatür Bomba'nın, F-16'ların yanı sıra entegre edilmesi durumunda İHA'ların vurucu gücünü de artırması umuluyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 12:52
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını