İçecek devinin net satış geliri 12,25 milyar

Coca-Cola İçecek (CCI), 2019' yılında da büyümesine devam etti ve şirketin net satış geliri, öncek seneye nazaran yüzde 15 artışla 12,25 milyar liraya  erişti.

İçecek devinin net satış geliri 12,25 milyar
Robot Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Coca-Cola İçecek (CCI), 2019' yılında da büyümesine devam etti ve şirketin net satış geliri, öncek seneye nazaran yüzde 15 artışla 12,25 milyar liraya  erişti.

Anadolu Grubu'nun ana hissedarı CCI'nın açıklamasına göre, Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan'da 10 ülkede toplam 26 fabrika ve 8 bin 500'e yakın çalışanıyla faaliyette bulunan şirketin satış hacmi 2019'da 1,3 milyar ünite kasa olarak gerçekleşti.

Net satış geliri yüzde 15 oranında yükselerek 12,25 milyar liraya ulaşan Coca-Cola İçecek, FAVÖK'te yüzde 19 ile gelirlerin üzerinde artış yakalayarak 2,28 milyar TL'ye ulaştı.

Coca-Cola İçecek Üst Yöneticisi (CEO) Burak Başarır, finansal sonuçlarla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, 2019 yılında zorlu makroekonomik koşulların şirketin faaliyet gösterdiği ülkelerde de etkili olduğunu, ancak başarılı pazar uygulamaları ve ürün portföyünün etkin kullanımı sayesinde üst üste 3 yıldır kaliteli büyüme hedeflerine ulaştıklarını söyledi.

Türkiye'de gazlı içecek kategorisindeki büyümeyi tekrarladıklarına dikkat çekenBaşarır, CCI'nın ikinci büyük pazarı Pakistan'da zorlayıcı makroekonomik koşullara rağmen daralan gazlı içecekler pazarında paylarını artırdıklarını, Orta Asya'da ise Kazakistan ve Azerbaycan'ın sonuçlara önemli katkı sunduğunu dile getirdi.

Başarır, güvenlik ve politik dalgalanmanın devam ettiği Orta Doğu'da da tüm olumsuzluklara rağmen büyüme başarısı gösterdiklerini kaydederek, şöyle devam etti.

"2020'ye baktığımızda, sağlıklı gelir büyümesi ve disiplinli maliyet tasarrufu yoluyla kaliteli büyümeyi sürdürmeyi planlıyoruz. Sermaye yatırım getirisini artırırken, güçlü bilanço yönetimi ve serbest nakit akımı oluşturmaya odaklanmaya devam edeceğiz. Operasyonlarımızı yürüttüğümüz pazarların yeni risklere açık olduğunu biliyoruz, ancak zorlu koşullara karşı artan bağışıklıkla birlikte daha etkin, etkili ve ihtiyatlı olmak için önlemler alıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2020, 14:45
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını