banner1322
x

Honda'dan mesleki eğitim için önemli destek

Honda, istihdama katkı sağlamak ve nitelikli teknik iş gücü yetiştirilmesine destek sunmak maksadıyla İstanbul Sarıyer Atatürk Mesleki Eğitim Merkezi'nde Kaporta-Boya Atölyesi'ni eğitime kazandırdı.

Honda'dan mesleki eğitim için önemli destek
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Honda, istihdama katkı sağlamak ve nitelikli teknik iş gücü yetiştirilmesine destek sunmak maksadıyla İstanbul Sarıyer Atatürk Mesleki Eğitim Merkezi'nde Kaporta-Boya Atölyesi'ni eğitime kazandırdı.

Atölyenin açılışı, Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura ile berraber Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İstanbul İl Milli Eğitim Mesleki ve Teknik Eğitimden Sorumlu Müdür Yardımcısı Serkan Gür, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz, Sarıyer Atatürk Mesleki Eğitim Merkezi Okul Müdürü Nebi Demirbaş ve diğer sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Takuya Tsumura, açılış etikinliği sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'deki fabrikaları ile 1997 senesinden beri Kocaeli Şekerpınar'da binek otomobillerin üretimini, dağıtımını ve ihracatını gerçekleştirdiklerini anımsatarak, "Honda Türkiye AŞ olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda hem fabrikamızda hem de bayi ağımızda çalışan Türk insanına güvendik, birlikte gururla ürettik ve onlara sürekli yatırım yaptık. Sektörümüzde nitelikli teknik iş gücü ihtiyacını bilen bir markayız. Sürekli gelişim ve eğitim bizim en temel ilkelerimizden biridir." şeklşinde konuştu.

Bu vizyonla yola çıkarak istihdama daha fazla katkı sunmak ve gençlerin önünü açmak amacıyla atölyenin tamamlanmasını sağladıklarını belirten Tsumura, "Sektörümüze katkı sağlamak için destek olduğumuz bu eğitim atölyesinin çok başarılı gençler yetiştireceğine inanıyoruz." şeklinde konuştu.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da mesleki eğitim merkezlerinin Türkiye'ye çok farklı model kazandıran, bilhassa yetişmiş insan kaynağının niteliğini artıran çok önemli bir uygulama olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

"Bu çalışmada amaç, özellikle eğitim ve istihdamın dengesini kuran, sektörün bizzat kendisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü daha ocağında, odağındayken destekleyip bu çocuklarımızın en iyi şekilde eğitim görmelerini sağlamak, devam eden süreçte de bu gördükleri eğitimi üretime katmalarını temin etmekti. Buradaki çocuklarımızın eğitimlerini artık yeni edindikleri atölye ve yeni birikimle Honda Türkiye gibi güçlü bir şirketin desteğiyle sürdürecek olması hepimizin umutlarını büyütüyor. Bu iş birliği bu yönüyle çok kritik."

Tüm inşaat ve dekorasyon aşamlarının dışında  bütün ğitim materyallerinin, el aletlerinin ve ekipmanlarının Honda Türkiye tarafından sağlandığı atölyede 4 sene boyunca eğitim verilecek.

Atölyede eğitime başlayan bütün öğrencilere, çırak olarak Honda yetkili servislerinde staj yapma imkanı ve okul bitiminde de tam zamanlı iş fırsatı sunulacak. Ayrıca, Honda Kaporta-Boya Atölyesi'nde eğitim alan öğrenciler, 11'inci sınıfın sonunda kalfalık belgesi, 12'nci sınıfın sonunda ise ustalık belgesi alarak mesleki eğitim merkezinden mezun olup lise diplomasına sahip olacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 12:18
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını