HIRDAVAT SEKTÖRÜNDEN 11 AYDA 9,9 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Hırdavat Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (HISİAD) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, sektör olarak ihracatta yukarı doğru yükselişin sürdüğünü ve yılı en yüksek ihracat rakamıyla kapatmayı hedeflediklerini belirtti.     

HIRDAVAT SEKTÖRÜNDEN 11 AYDA 9,9 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT
Endüstrideara

Hırdavat Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (HISİAD) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, “Hırdavat sektörü 11 ay içerisinde 9,9 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Sektör olarak ihracat konusunda yukarı doğru yükselişimiz devam ediyor. Hedefimiz yılı en yüksek ihracat rakamıyla kapatmak.  Ocak ve Kasım ayları arasında kümülatif verilerine bakıldığında, Türkiye ihracatı 203,1 milyar dolar olarak hesaplanırken, sektör ihracatı aynı dönemde 9,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektör kasım ayında 1 milyar dolarlık ihracat ile geçen seneye göre yüzde 30 artış sağladı” dedi. 

ALMANYA İLK SIRADA YER ALDI 

Tecdelioğlu, ihracatın yoğun olarak gerçekleştiği ülkelerle ilgili açıklama gerçekleştirdi. İlk sırada 100 milyon dolar ile Almanya’nın olduğunu belirten Tecdelioğlu, ikinci sırada ise 70 milyon dolar ile Irak’ın olduğunu söyledi. Tecdelioğlu, sıralamayı şu sözlerle gerçekleştirdi: “Amerika Birleşik Devletleri 55 milyon dolar ile üçüncü sırada yer alırken onu Belçika takip etti. Belçika’ya hırdavat sektöründe ihracatımız, 2021 kasım ayında bir önceki seneye göre yüzde 247 artarak 40 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bağlantı elemanları sektörünü, kimyasal ürünler (boya, boya pigmentleri, vernik ve benzeri) 1,9 milyar dolar, el aletleri ürün grubu 1,6 milyar dolar, kilit ve aksesuarları 1,1 milyar dolar, mobilya aksesuarları 954 milyon dolar ile takip etti. 2021 kasım ayında sektörde en fazla ihracatın 529 milyon dolar ile yine alüminyum sektöründe gerçekleşti.” (AA)

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını