banner1322
x

Hidrojen Kırılganlığı Ortadan Kaldırıldı

Yapı üreticilerinin en büyük korkulu rüyası tarihe karıştı. Çelik yapı üreticilerinin korkulu rüyası durumundaki hidrojen kırılganlığı, Berdan Cıvata'nın patentini aldığı yöntem sayesinde tamamen tarihe karıştı.

Hidrojen Kırılganlığı Ortadan Kaldırıldı
Endüstrideara

Mega projelere yüksek mukavemetli cıvata, somun ve saplama üremi yapan Berdan Cıvata, fabrika içerisinde kurdukları doğa ve çevre dostu HDG tesislerinde ön temizlemeyi alışılageldik şekilde  asitle yapmak yerine, mekanik temizleme gerçekleştirerek cıvataları hidrojen kırılganlığına karşı korunmasını sağlıyor. Bu yöntem sayesinde hem doğayı, hem de çalışanların korunduğunu vurgulayan Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi,  yapılan Ar-Ge çalışmaları neticesinde 10.9 vec 12.9 kalite cıvataların daldırma galvanizinde hidrojen kırılganlığı riskinin  tamamen ortadan kalktığının altını çizdi.

KIRILGANLIK TEHLİKESİ TARİHE KARIŞTI

Çalışmanın patentini alarak, fuarlarda ve mesleki yayınlar vasıtasıyla sektöre duyurusunu yaptıklarını sile getiren Hasan Şemsi  konuşmasına şöyle devam etti: “Zengin test laboratuvarında klasik test cihazları dışında 100 mm çapa kadar cıvata ve somunlara basma yoluyla akma testi veya diş sıyırma testi uygulayabilen 500 tonluk test presi ve sıfır altında –150 °C’ye kadar çok düşük sıcaklıklarda çentik darbe testi uygulayabilen Berdan Cıvata son olarak cıvataları doğru sıkabilmek adına M 42 çapa kadar cıvatalarda sürtünme katsayısı tespit cihazını da laboratuvarına ekleyerek bir ilki daha gerçekleştirmiş ve laboratuvarını daha da zenginleştirmiş bulunmaktadır. Türkiye’de aynı çatı altında elektro galvaniz ve sıcak daldırma galvaniz yanında çinko lamelli kaplama tesisi sahibi de olan Berdan Cıvata, çelik yapı üreticilerinin korkulu rüyası olan daldırma galvanizli cıvatalarda hidrojen kırılganlığı riskini de bertaraf etmiştir. Çevre dostu Daldırma Galvaniz Tesisi’nde cıvata ve somunların ön temizleme işlemlerinde asit gibi çevreye ve çalışanlara zarar veren, cıvatalarda da kırılganlık riski yaratan zararlı kimyasallar kullanmayarak kırılganlık tehlikesini önlemiş ve bunun patentini de TPE’den almış bulunmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 12:16
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını