banner1322
x

HAK AKREDİTASYONU İÇİN KOSGEB'DEN DESTEK

(HAK, KOSGEB ile iş birliği uyarınca, akreditasyon belgelendirme ücretleri işletmeler için ek maliyet getirmeyecek ve KOSGEB destekleri kapsamında geri alınabilecek.

HAK AKREDİTASYONU İÇİN KOSGEB'DEN DESTEK
Endüstrideara

ANKARA (AA) - Helal Akreditasyon Kurumunun (HAK) Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile iş birliği uyarınca, akreditasyon belgelendirme ücretleri işletmeler için ek maliyet getirmeyecek ve KOSGEB destekleri kapsamında geri alınabilecek.

HAK tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, Kurum, İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) bağlı kuruluşu olan İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) standardizasyon yaklaşımı çerçevesinde helal ürün ve hizmet belgelendirmesinin akreditasyon faaliyetlerini gerçekleştiriyor.

HAK'a yurt içinden ve dışından gelen helal akreditasyon başvuruları uluslararası alanda tanınan SMIIC helal standardizasyon yaklaşımı uyarınca işleme alınıyor. Bu başvurular hem SMIIC standartları hem de ilgili ulusal mevzuat hükümleri çerçevesinde incelenerek, yapılan denetim ve değerlendirilme neticesinde ilgili standartlara göre helal belgesi düzenlediği tespit edilen kuruluşlar akredite ediliyor.

Gerek Türkiye'de gerekse dünyada helal belgelendirmesi alanında güvenilir akreditasyon mekanizması kurulması çalışmaları çerçevesinde, HAK ve HAK tarafından akredite edilmiş kurum ile kuruluşlardan alınacak belgeler, KOSGEB'in "İşletme Geliştirme Destek Programı - Belgelendirme Desteği" kapsamına alındı.

Bu sayede HAK ve HAK tarafından akredite edilmiş kurum ile kuruluşlardan alınacak belgelerin yanı sıra, müracaat ve dosya inceleme, tetkik, denetim ve test ücretleri de destek üst limitleri dahilinde yüzde 60 fdüzeyinde desteklenecek.

- "İşletmeler ihracat açısından ellerini daha da güçlendirecek"

Açıklamada ayrıca, HAK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu'nun konuya ilişkin değerlendirmeleri de yer aldı. Soylu, "Atılan bu adımla işletmeler, içinden geçtiğimiz küresel pandemi döneminde ekonomik açıdan bir nebze de olsa rahatlarken, özellikle ihracat açısından ellerini daha da güçlendirecek. İşletmelerimizin, tanınırlığı ve geçerliği olan helal belgelerine sahip olması ülke olarak pazardaki yerimizi kuvvetlendirecek." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 10:27
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını