Hafif hava araçlarına özel ürettiği ay yıldızlı motorları ihraç ediyor

Bursa'da yerli imkanlarla hafif hava araçlarının motorlarının tasarımı ve üretimini gerçekleştiren girişimci, ay yıldız figürü işlediği motorları Almanya, Polonya, ABD ve Pakistan'a satıyor

Hafif hava araçlarına özel ürettiği ay yıldızlı motorları ihraç ediyor
Endüstrideara

BURSA (AA) - Bursa'da yerli imkanlarla hafif hava araçlarının motorlarının tasarımı ve üretimini gerçekleştiren girişimci, ay yıldız figürü işlediği motorları Almanya, Polonya, ABD ve Pakistan'a satıyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odasından (BTSO) tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, 2001 senesinde Hava Kuvvetleri Komutanlığından emekli olan Fahri Dönmez tarafından kurulan firma, üretim yolculuğuna elektrik ve otomasyona yönelik endüstriyel fanlarla adım attı.

Firma, 2006 yılında M48 ve M60 tanklarının termal kamera soğutma fanıyla ilgili yerlileştirme çalışmalarına katılarak, Savunma Sanayi Müsteşarlığı tedarikçi kataloğunda yer buldu.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının "Ar-Ge İnovasyon Destek Programı"ndan faydalanarak, hafif hava araçları için motor tasarımı ve üretimine yönelen firma, ay yıldız figürü işlediği motorları çok sayıda ülkeye ihraç ediyor.

Küçük bir atölyede imalat gerçekleştiren, Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi (BASDEC) üyesi firma, yakın gelecekte havacılık alanında yeni projelerifaliyete geçirmeye hazırlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen firma sahibi Fahri Dönmez, BTSO bünyesinde kurulan BASDEC'e katılmalarının firma için bir dönüm noktası olduğunu dile getirdi.

Kümelenme sayesinde savunma sanayi ana kuruluşlarıyla irtibata geçerek işleri geliştirdiklerini aktaran Dönmez, "Hem yurt içi hem de yurt dışında düzenlenen faaliyetler sayesinde ürettiğimiz motorları son olarak ABD'deki bir uçuş okuluna ve Pakistan'daki bir savunma sanayi firmasına gönderdik." şeklinde konuştu.

Dönmez, şöyle devam etti:

"Ticaret Bakanlığı desteğiyle BTSO tarafından yürütülen Ur-Ge projesi kapsamında geçen yılın son aylarında ABD'yi ziyaret ettik. Burada daha önceden yazıştığımız motorlu yamaç paraşütü uçuş okuluyla görüştük. Bizden farklı bir tasarım talep ettiler. Mart ayında motoru hazırlayıp yeniden ABD'ye gittik. Florida'da düzenlenen bir etkinlikte motorumuz uçtu ve çok beğenildi. Bizim ürettiğimiz tüm motorlarda ay yıldız işlidir. Motorun Türkiye'de üretildiğini duyunca herkes çok şaşırdı. Şu anda bu okulla iş birliğimiz sürüyor. Yeni talepleri oldu, bunları değerlendiriyoruz."

Pakistanlı bir savunma tedarik şirketi için de üretim yaptıklarını aktaran Dönmez, şöyle konuştu:

"Pakistan ile 2016'da BASDEC ile katıldığımız Azerbaycan Uluslararası Savunma Fuarı'nda temas kurmuştuk. Sonrasında hedef uçakla ilgili motor ihtiyacı olan bir firma, bizimle irtibata geçti. Bursa'ya gelip atölyemizi gezdiler ve iş birliği önerdiler. Bizim daha önce ürettiğimiz 260 kilograma kadar ağırlık taşımaya elverişli 38 beygirlik bir motorumuz vardı. Onu hedef uçağa göre dönüştürdük ve Pakistan'a giderek motoru uçağa yerleştirdik. Burada ortak bir firma kurma teklifleri oldu. Firmayla irtibatımız devam ediyor."

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2020, 17:37
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını