banner1322
x

GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATTA REKOR KIRDI

Aralıkta Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40 artışla 1 milyar 29 milyon 85 bin dolarlık ihracat yapıldığını belirten GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, şimdiye kadarki en yüksek aylık ihracatın gerçekleştirildiğini söyledi.

GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATTA REKOR KIRDI
Endüstrideara


Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden Aralık 2020'de 1 milyar 29 milyon 85 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.
Bölgedeki 2 bin 400 firma ve Gaziantep'te de 1716 firmanın geçen yıl aralık ayında aktif ihracat gerçekleştirdiğini belirten Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, ihracatçı sayısı bakımından en yüksek aylık değere ulaştıklarını ifade etti. 
Kileci, Aralık 2020'de Gaziantep'ten geçen yılın aynı ayına göre yüzde 41,2'lik bir artışla 882 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini vurguladı. Aralık ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40 artışla yapılan 1 milyar 29 milyon 85 bin dolarlık ihracatla bölge ihracatçıları, şimdiye kadarki en yüksek aylık ihracatı gerçekleştirdiğine dikkat çeken Kileci, Toplam 193 ülkeye ihracat gerçekleştiren Güneydoğulu ihracatçıların, ülke sayısı bakımından en yüksek aralık ayı değerine ulaştığını bildirdi. 
2020 yılında Gaziantep'ten yüzde 6,1'lik artışla 7 milyar 932 milyon 652 bin dolar, bölgeden ise yüzde 4,1'lik artışla 9 milyar 278 milyon 128 bin dolarlık ihracatın kayda alındığını söyleyen Kileci, bu rakamla Gaziantep tarihinin en yüksek yıllık ihracatına imza atıldığı vurgulandı. 

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK İHRACAT YAPAN 5’İNCİ İLİ

Hem 2020 yılı toplam ihracatı, hem de Aralık 2020 verilerine göre Gaziantep’in en çok ihracat yapan 5’inci il olarak ülke ihracatındaki konumunu koruduğunu belirten Kileci, ihracatta Orta Doğu ülkelerinin yüzde 40,5 payla ilk sırada, AB ülkelerinin yüzde 15,7 payla ikinci, Amerika ülkelerinin de yüzde 15,2 payla üçüncü sırada yer aldığını aktardı. 
Salgına rağmen Gaziantep'in ihracatta büyük bir başarıya imza attığını söyleyen Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, yeni yıla da rekorlarla başladıklarını ve ihracattaki artışlarını sürdüreceklerini belirtti. 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını