banner1322
x

GÜLTEPE: İHRACATIMIZ 248 MİLYAR DOLARI AŞTI

TİM Başkanı Gültepe: "İlk 7 ayda ihracatımız 144 milyar doları, son 12 ayda ise 248 milyar doları aştı. Hedefimiz olan 250 milyar doları aşarak önemli bir eşiği ardımızda bırakacağız."

GÜLTEPE: İHRACATIMIZ 248 MİLYAR DOLARI AŞTI
Endüstrideara

TİM'in temmuz ayı ihracat verileri, Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un katılımıyla Konya'da düzenlenen toplantıda paylaşıldı. Verilerle ilgili açıklama gerçekleştiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, “İlk 7 ay içerisinde gerçekleştirdiğimiz ihracat rakamımız 144 milyar doları, son bir yıl içerisinde ise 248 milyar doları aştı. Temmuz ayında yüzde 13,4 oranında artış göstererek 18,6 milyar dolara ulaştı. Bugüne kadar ki en yüksek temmuz ayı ihracat performansını gerçekleştirdik.  Bu performansımızın yıl bazında iş günü sayısının en az olduğu bir dönemde kaydedildi. 

“17 SEKTÖR İHRACATI ARTIRDI”

Gültepe, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Geçtiğimiz 23 ayın 21’inde aylık olarak ihracat rekorlarına imza attık. 2022 yılının ikinci yarısıyla birlikte ihracat projeksiyonlarımız netlik kazandı. Geldiğimiz noktada görüyoruz ki yıllık ihracat hedefimiz olan 250 milyar doları aşarak 2022'de çok önemli bir eşiği ardımızda bırakacağız. Rakamları detaylandırdığımız zaman 17 sektörün ihracat rakamlarını artırdığını görüyoruz. Bu ay ilk 5 sektörümüz sırasıyla, 2,9 milyar dolar ile kimya, 2 milyar dolar ile otomotiv, 1,6 milyar dolar ihracatla hazır giyim, 1,6 milyar dolarla çelik ve 1 milyar dolar ihracatla elektrik-elektronik sektörlerimiz oldu. Özellikle kimya sektöründe yaşanan yüzde 54'lük artış, sektörümüzü bu ay zirveye taşıdı. Kimyanın alt gruplarında benzin, doğal gaz, mazot, hidrokarbon karışımları gibi ürünlerde bu ay ihracatımız 745 milyon dolar arttı. Ayrıca, en çok artış kaydeden ilk 10 ürün grubunda ihracatımız 1 milyar dolar yükseldi” dedi. 

"TEMMUZ AYINDA 52 İLİMİZ İHRACATINI ARTIRMAYI BAŞARDI"

Gültepe, ihracat rakamlarının il sıralamasıyla ilgili olarak da bilgiler paylaştı. Temmuz ayında 52 ilin ihracatını artırmayı başardığına işaret eden Gültepe, “En çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 ilin sırasıyla, İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa ve Ankara oldu. Diyarbakır'ın tarihinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi. Bu şehirlerimizin haricinde, ihracat artışıyla dikkat çeken diğer illerimiz ise Adana, Samsun, Şırnak ve Konya oldu. Konya merkezli firmalarımız da bu ay ihracatlarını yüzde 14 artırarak 240 milyon dolar seviyesine ulaştırdı. Konya, tarihten aldığı köklü ticari geçmişini, günümüz ihracat performansına doğrudan yansıtan bir şehir. En çok ihracat yapan 12. ilimiz, 189 ülkeye gerçekleştirdiği ihracat, 2 bin 400'ü aşkın ihraç ürünü ve İlk 1.000 İhracatçı arasındaki 8 firmasıyla, Anadolu'da rol model şehir olarak öne çıkıyor. Geçtiğimiz yıl ihracatını yüzde 40 artırarak 3 milyar dolar ihracata ulaşan Konyamızın, artan yatırımlar neticesinde yıl sonunda ihracatını 3,5 milyar dolara taşıyacağına inanıyoruz” dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2022, 13:09
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını