banner1322
x

GÜBRETAŞ’IN İSKENDERUN TESİSLERİNDE ÜRETİM 2023’TE BAŞLAYACAK

Yatırımı çalışmalarına devam eden GÜBRETAŞ'ın İskenderun'daki tesislerinde üretim 2023 yılında başlayacak.

GÜBRETAŞ’IN İSKENDERUN TESİSLERİNDE ÜRETİM 2023’TE BAŞLAYACAK
Endüstri 40 Zirvesi

GÜBRETAŞ'ın İskenderun'daki tesislerinde üretime 2023 yılında geçilmesi planlanıyor. İskenderun tesislerinde yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, tesis yatırımlarına ağırlık verdiklerini söyledi.
Geçen yıl salgının olumsuz etkilerine rağmen Yarımca tesislerindeki Liman Dolgu Projesi'nin birinci fazını tamamlayıp devreye aldıklarını belirten Yumaklı, İskenderun tesislerinde ise yeni depolar ve kompoze gübre üretim tesisi için de yatırım çalışmalarının sürdüğünü aktardı. 2007'den beri yalnızca liman hizmeti veren İskenderun tesislerinde Türkiye'nin ilk gübre fabrikasını yeniden üretim yapar hale getirmek için başlattıkları yatırım çalışmaları ile 200 bin ton/yıl kapasiteli yeni NPK kompoze gübre tesisini 2023 başında hizmete açmayı hedeflediklerini ifade eden Yumaklı, tesisin devreye alınmasıyla mevcut kompoze gübre üretim kapasitesini yüzde 25 artıracak, aynı zamanda bölge için oluşturdukları yeni bir istihdam alanıyla ülke ekonomimize de katkı sağlayacaklarını belirtti.

TESİS YATIRIM BÜTÇESİ 121 MİLYON TL

Şirket tarihinin finansal ve operasyonel rekorlarıyla tamamladıkları geçen yılki başarı ivmesini koruyup yükseltmeyi hedeflediklerini kaydeden Yumaklı, 2021'de Türkiye genelindeki tesis yatırım bütçesini 121 milyon TL olarak belirlediklerini söyledi. Ar-Ge çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yumaklı, GÜBRETAŞ Ar-Ge Merkezi’nin şirketin Ar-Ge faaliyetlerine büyük bir ivme kazandırdığını vurguladı. Klasik gübre uygulamalarından doğan bitki besin maddesi kayıplarını önlemek ve bitkiye özel sıvı gübre geliştirmek amacıyla yürüttükleri kapsamlı Ar-Ge projesinde iki verimli yılı geride bıraktıklarını ifade eden Yumaklı, projeyi bu yıl yapacakları deneme ekimleri sonucunda ortaya konacak raporla tamamlamayı planladıkları belirtti. (AA)


 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını