GENÇ YAZILIMCILAR KOSGEB DESTEĞİYLE DÜNYAYA AÇILDI

KOSGEB desteğiyle şirketlerini kuran Türk genç yazılımcılar dünyaya açıldı.

GENÇ YAZILIMCILAR KOSGEB DESTEĞİYLE DÜNYAYA AÇILDI
Robot Zirvesi

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) "İleri Girişimci Destek Programı"ndan faydalanan genç yazılımcılar, kurdukları şirketleriyle kısa sürede büyüyerek, hem çeşitli ülkelere ihracat gerçekleştirdi hem de yurt dışındaki şirketlerden ortaklık teklifleri almaya başladı.

"SEKTÖRDE SÜREKLİ FARK YARATMAK GEREKİYOR"

Nektar Yazılım Kurucu Ortağı Mehmetcan Yılmaz, mobil ve web uygulamalar, tasarım, teknoloji danışmanlığı alanlarında çözümler sunan firmalarının, "start-up"lardan büyük ölçekli şirketlere kadar bir çok kuruluşa hizmet sağladığını söyledi.

Kuruldukları dönemde hizmet kalitelerini artırmaya odaklandıklarını ve verimlilik esaslarını hedefleyerek çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayan Yılmaz, "Önceliğimiz hep çok daha iyisini üretmek oldu. Kendimizi, sektördeki diğer şirketlere kıyasla kalite ve zaman anlamında avantajlı konuma getirmek için çalıştık. Çünkü bu sektörde daima fark yaratmak gerekmektedir." diye konuştu.

"EKİBİMİZİ BÜYÜTMEYİ, DIŞ SATIMIMIZI ARTIRMAYI AMAÇLIYORUZ"

Nektar Yazılım'ı kurarken KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı'ndan bir hayli faydalandıklarına işaret eden Yılmaz, bu destekler ve gerçekleştirdikleri projelerden sağladıkları gelirlerle firmalarını güçlendirdiklerini bildirdi.

Türkiye'deki çalışmalarının beraberinde ihracata da yöneldikleri bilgisini veren Yılmaz, "İki senede 10'un üzerinde ülkeye hizmet ihracatı gerçekleştirdik. Şirketimiz bu sürede 8 milyon TL'nin üzerinde bir değere ulaştı. Halihazırda 10 kişilik muhteşem bir ekibimiz var. 2022 yılı içinde ekibimizi büyüterek 30 kişilik bir organizasyona sahip olmayı ve kendimize ait yeni bir projeyi hayata geçirerek, ihracatımızı artırmayı amaçlıyoruz." yorumunda bulundu.

Yılmaz, kendisi gibi girişimci olmak isteyen gençlere de heyecanlarını kaybetmemelerini tavsiye etti.

"HEDEFİMİZ, İŞLERİMİZİ TÜMÜYLE YURT DIŞINA TAŞIMAK"

Mateit Teknolojileri Kurucu Ortağı Cevdet Selçuk da çalışmaya 23 yaşında başladığını ve bazı girişimlerde bulunduğunu anlattı. Söz konusu girişimlerinin dilediği gibi sonuçlanmadığını belirten Selçuk, "Daha sonra kurumsal hayata girdim. Burada konfor alanım vardı, çok fazla şey öğrenebiliyordum. Ben de mümkün olduğunca kendimi geliştirmeyi hedefledim. Farklı alanlarda bilgi sahibi oldum. Edindiğim tecrübeler, kendimi çok daha iyi yetiştirmemi sağladı." ifadelerini kullandı.

KOSGEB'in programından faydalanarak şirketlerini kurduklarını söyleyen Selçuk, şu an için robotik süreç otomasyonu, yapay zeka ve makina öğrenimi alanında faaliyet gösterdiklerini ve Metaverse ile alakalı çalışmalar da yapmaya başladıklarını dile getirdi. Selçuk, piyasaya girdiklerinde bu alanda faaliyette bulunan fazla şirket olmadığını fakat son zamanlarda özellikle İstanbul'da bir çok işletmenin ortaya çıktığını, yerli ürünlerin de piyasada bulunduğunu ve bunların gelişmesini desteklediklerini söyledi.

Uluslararası bazı firmalar ile çeşitli ortaklıklar yaptıklarını dile getiren Selçuk, üniversitelerin düzenlemiş olduğu etkinliklere katılarak da sahip oldukları bilgi birikimini öğrencilerle paylaştıklarını anlattı. Selçuk, 300 bin TL'ye yakın yatırım yaparak şirketi kurdukları bilgisini vererek, şu değerlendirmede bulundu:

"Şu ana kadar Almanya'ya ihracat yaptık. Çeşitli global firmaların da Türkiye'de ilk defa gerçekleştirecekleri uygulamalardan bazılarını devreye aldık. Hedefimiz bu işi bütünüyle ülke dışına taşıyabilmek. Sektör bu manada dünyada aç. Öncelikle Avrupa, Amerika ve Ken temelda'da faaliyet göstermek istiyoruz. Buralardan teklifler de alıyoruz. Biz ucuz iş gücünden ziyade, nitelikli iş gücü olarak piyasada var olmak istiyoruz. Türkiye'deki istihdamı devam ettirerek, yurtdışında da varlık göstermeyi amaçlıyoruz."

"GLOBALDE BAŞARILI ŞİRKETLERE SAHİP OLMAK HAYAL DEĞİL"

Türkiye'de gerçekten iyi ve donanımlı gençlerin bulunduğunun altını çizen Selçuk, insanların kendilerine güvendiği bir konu da korkmadan denemeye çalışması gerektiğini söyledi.

Selçuk, Türkiye'nin yazılım alanında dünya sektöründe büyük markaları olmadığına dikkati çekerek "Dünyada isim yapmış firmaları incelediğimizde, yerel kaynaklarla çok büyük başarı elde ettiklerini görüyoruz. Neden yerli bir firmayı bu alanlarda görmeyelim? Devletimizin desteği ile bunun gibi girişimleri yurt dışı pazarına açmayı temenni ediyoruz. Bu alanda devlet desteği ile globalde son derece başarılı şirketlere sahip olmak hayal değil." dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2021, 21:08
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını