Gaziantep OSB'de çarklar çok daha hızlı dönüyor

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı olan Cengiz Şimşek, OSB'de elektrik tüketiminin ekim ayında geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 15,5 arttığına dikkat çekerek, sanayide işlerin yoluna girdiğini söyledi.

Gaziantep OSB'de çarklar çok daha hızlı dönüyor
Endüstri 40 Zirvesi

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı olan Cengiz Şimşek, OSB'de elektrik tüketiminin ekim ayında geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 15,5 arttığına dikkat çekerek, sanayide işlerin yoluna girdiğini söyledi.

Başkan Şimşek, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Gaziantep OSB'nin 5 bölgesiyle toplam 43 milyon 250 bin metrekare alana sahip olduğunu vurgulayarak, bu sayede "Türkiye'nin en büyük OSB'si" unvanına sahip olduğunu dile getirdi.

Gaziantep OSB'de elektrik tüketiminin senenin ilk 10 ayında geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 8 arttığını vurgulayan Şimşek, "Ekim ayında ise elektrik tüketiminde tarihi bir rekor kırıldı. Ekim ayında elektrik tüketimi geçen yılın aynı ayına nazaran yüzde 15,5 oranında artış gösterdi." şeklinde konuştu.

Şimşek, enerji tüketiminde meydana gelen artışın, üretimdeki ve istihdamdaki artışın da göstergesi olduğuna dikkat çekerek; "Türkiye'de tüketilen toplam elektriğin yüzde 3'ünü Gaziantep OSB'deki sanayi tesisleri tüketmektedir. Enerji tüketimindeki artış, sanayideki çarkların daha hızlı dönmeye başladığının, işlerin yolunda gittiğinin de göstergesidir. Sanayide işler yoluna girdi. Sanayi tesislerimizin kapasite kullanım oranları ve istihdam her gün artıyor. Enflasyonun tek rakamlara düşmesi ve son üç ayda yüzde 10 faiz indiriminin etkisi üretime yansımaya başladı." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin kalkınması amacıyla üretimin desteklenmesinden başka çarenin olmadığını belirten Şimşek,  konuşmasına şöyle devam etti:

"Gaziantep bir ayrıcalık istiyor. Bölgenin yükünü çekiyoruz. Gaziantep, devletimize, hükümetimize her zaman en büyük desteği vermiştir. Üreten bir şehiriz. Aynı zamanda 500 bin Suriyeliyi misafir ediyoruz. Sanayiciler olarak, devlet ve bankalardan Gaziantep'e ayrıcalık tanımalarını istiyoruz. Üretimde, ihracatta ve istihdamdaki gücüne rağmen komşu illere verilen teşviklerden yararlanamadı. Gaziantep artık devletin teşvikleri konusunda daha fazla dikkate alınmalı ve öncelikli teşviklerden faydalanma imkanına sahip olmalı."

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 16:31
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını