GAZİANTEP MODEL FABRİKA SANAYİCİLERE ÇÖZÜM SAĞLIYOR

Model Fabrika'dan yararlanan imalat sektörü temsilcileri, enerji verimliliğinden liderliğe, üretim süreci yönetiminden endüstri 4.0'a kadar pek çok alanda eğitim ve danışmanlık hizmeti alarak işletmelerinde hem verimliliği hem de kazançlarını artırdı.

GAZİANTEP MODEL FABRİKA SANAYİCİLERE ÇÖZÜM SAĞLIYOR
Endüstrideara

Türkiye'nin önemli sanayi kentlerinden Gaziantep'te bir süre önce Model Fabrika faaliyete başladı. Kent ve bölgedeki sanayi kuruluşlarının üretimindeki sorunlarını çözerek, verimliliğin artmasına ve dijitalleşmesine önemli katkılar sağlıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı iş birliğinde, Avrupa Birliği'nin finansal desteğiyle 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan Model Fabrika'da, makine ve üretim hatlarının yanı sıra eğitim odaları, konferans salonları, çalışma alanları bulunuyor.

“AMACIMIZ VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK” 

GSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Sorumlusu Başar Küçükparmak, Gaziantep Model Fabrika ile ilgili açıklama gerçekleştirdi. Küçükparmak, “Model Fabrika, bölge ve kent imalat sanayisindeki üretimin verimliliğinin artırılması hedefleniyor. Model Fabrika'nın Türkiye'nin önemli sanayi kenti Gaziantep'e büyük atılım sağlayacak. Mevcut yatırımlarla verimliliği artırmak ve dijital dönüşümle izlenebilirliği, verimi, kayıp zamanı ve israfı tekrar kazanabilmek en önemli amacımız. Model Fabrika ile ilk aşamada çeşitli sektörlerdeki 6 firma ile öğren-dönüş programı yapıldı. Bu bir demo çalışmasıydı. Amacımız 6 firmadaki çıktıları görüp, Gaziantep sanayisine bu çalışmanın ne kadar önemli ve güzel olduğunu anlatmaktı. Çıktılarımız çok güzel oldu. Model Fabrika ile firmaların verimliliklerinde en az yüzde 25 hatta yüzde 100'e varan artışların yaşandığını gözlemledik. Zaten bunları da kısa süre içinde Gaziantep sanayisiyle paylaşıp bunun ne kadar önemli olduğunu örneklerle aktaracağız. Sektör ayırmaksızın, bütün firmaları buna girmesi gerektiğini düşünüyoruz." dedi. (AA)


YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını