Gaziantep'in haziranda ihracatı yüzde 52 çoğaldı

Gazitantep'in ihracatı Haziran ayında 648 milyon 540 bin dolar olarak gerçekleşti

Gaziantep'in haziranda ihracatı yüzde 52 çoğaldı
Robot Zirvesi

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı olan Adnan Ünverdi, kentin Haziran ayında hracatının, geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 51,9 artarak 648 milyon 540 bin dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Ünverdi, konuyla igili olarak yaptığı açıklamasında, kentin ihracatının haziranda mayısa göre yüzde 34,3 arttığını, ihracatta normalleşmenin hızla sürsüğünü dile getirdi.

Gaziantep'in haziranda da senenin ilk yarısında da Türkiye'nin en çok ihracat yapan 6. ili olduğunu abelirten Ünverdi, şöyle devam etti:

"Salgının etkisiyle mart ayında başlayan ihracatımızdaki düşüşün ardından haziran ayı itibariyle artıya geçtik. Geçtiğimiz ay ülkemizdeki normalleşme adımlarıyla birlikte ihracatta da normalleşme zamanı vurgusu yapmıştık. Gaziantep farkını yine gösterdi ve geçtiğimiz aya göre yüzde 34,3 artışla hızlı bir geri dönüş gerçekleştirdik. Gaziantep ihracatta, öte yandan geçen yılın haziran ayına göre de yüzde 51,9'luk artış gösterdi ve 648 milyon 540 bin dolarlık dış satım yaptık. Bundan sonra inşallah ülkemizin ve şehrimizin önü daha da açık olacak. Çünkü bütün ülkeler sadece Çin'e veya tek merkeze bağlı kalmanın olumsuz sonuçlarını yaşayarak gördü. Ülkemiz önemli bir tedarik merkezi olurken, Gaziantep üretim gücü ve sektör yelpazesiyle önümüzdeki süreçte çok daha öne çıkacak."

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 15:31
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını