FRANSIZ ŞİRKET TÜRKİYE’DEKİ 4 ŞİRKETİNİ SATTI

Fransız enerji şirketi Engie, içinde Kocaeli'nin doğal gaz dağıtımını sağlayan İZGAZ ve Ankara'da doğal gaz çevrim santralinin de bulunduğu 4 şirketini Palmet Enerji'ye sattı.

FRANSIZ ŞİRKET TÜRKİYE’DEKİ 4 ŞİRKETİNİ SATTI
Enerji Zirvesi

Fransız enerji şirketi Engie, Türkiye'de bulunan dört şirketini Palmet Enerji’ye sattı. 
Rekabet Kurumu, Baymina Enerji A.Ş., Engie Yönetim Enerji Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. ve Gazko Enerji Ticaret A.Ş.'nin tek kontrolünün doğrudan Palmet Enerji A.Ş. tarafından devralınması işlemine izin verirken, İzgaz İzmit Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin tek kontrolüne ise dolaylı olarak izin verdi. 
Türkiye'nin en büyük 5. doğal gaz dağıtım şirketi olan İzmit Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin (İZGAZ) yüzde 90'lık hissesini 232 milyon dolara satın alan Engie, Ankara'daki Baymina doğal gaz çevrim santralinin de yüzde 95'lik hissesini 2001 yılında satın almıştı

SATIŞ NİSANDA TAMAMLANABİLİR

Bloomberg’e yaptığı açıklamada satışın nisan ayında tamamlanabileceğini belirten Palmet Enerji Yönetim Kurulu Başkanı, satış bedeli hakkında bilgi vermedi. Erzurum ve Gebze'deki doğal gaz dağıtım hizmetini sağlayan şirket, satış için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) da onay bekliyor.

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını