banner1322
x

Ford'un geliştirdiği teknoloji “Şerit Hizalayan Yatağa“ ilham verdi

Kişinin yatakta kendi tarafından uzaklaştığını algılamak için entegre bir taşıyıcı bant yardımıyla ve basınç sensörleri kullanılarak kişiyi "nazikçe" olması gereken yere geri getiren "Şerit Hizalayan Yatağa" Ford'un "Şeritte Kalma ve Şerit Hizalama Yardımcı" teknolojisi, ilham verdi.

Ford'un geliştirdiği teknoloji “Şerit Hizalayan Yatağa“ ilham verdi
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Çiftlerin yatakta kendi alanlarını koruma mücadelesi Ford'un geliştirdiği "Şerit Hizalayan Yatak" ile sona eriyor. Yol çizgilerini takip ederek sürücülerin şeridinde kalmasını sağlayan ve pek çok Ford aracında kullanılan "Şeritte Kalma ve Şerit Hizalama Yardımcısı" teknolojisinden ilham alan söz konusu özel yatak, çiftlere huzurlu, kaliteli ve rahat bir uyku vadediyor. "Fazla yer kaplayan" eşi ile yatağını paylaşan pek çok kişi, kendi alanını korumaya çalışırken uyku kalitesinden ödün veriyor. Araştırmalar, çiftlerin uyku kaybının zaman içinde işte, evde, yolda yaralanma ve kaza riskini arttırdığını ve 4’te birinin tek başınayken daha iyi uyuduğunu gösteriyor. Son dönemde buna çare olarak "uyku boşanması" olarak bilinen ayrı yataklarda uyuma trendinin popülerliği giderek artıyor. Ancak bu trendi uygun bulmayanlar ise çözümü Ford’un otomobil bilgi birikimini ve teknolojisini kullanarak yatakta fazla yer kaplayan kişileri "şeridinde tutmayı" sağlayan "Şerit Hizalayan Yatağında" bulma şansı yakalıyor.

HERKES KENDİ ŞERİDİNDE UYUMAYA DEVAM EDİYOR

Pek çok Ford aracında "Şeritte Kalma ve Şerit Hizalama Yardımcısı" kullanılıyor.Kamera bazlı sistem desteğiyle araç yol çizgilerini takip ediyor ve aktif olduğu hız aralıklarında sinyal verilmeden şerit dışına çıkıldığı takdirde önce sürücüyü uyarıyor. Sürücüden tepki alınmadığında ise direksiyona hafifçe tork uygulayarak aracın şeridinde güvenli şekilde gitmesine destek oluyor ve sürücünün istem dışı bir şekilde şeridinden ayrılmasını engelliyor. İşte bu teknoloji, "Şerit Hizalayan Yatağa" ilham verdi.Şerit Hizalayan Yatak, kişinin yatakta kendi tarafından uzaklaştığını algılamak için basınç sensörleri kullanan ve entegre bir taşıyıcı bant yardımıyla kişiyi "nazikçe" olması gereken yere geri getiren bir sistem. Ford’un gündelik sorunları çözmeye yardımcı olmak için otomotivdeki uzmanlığını kullandığı Ford Interventions girişimi kapsamında sadece bir prototip olan "Şerit Hizalayan Yatak"geliştirildi. Ford Avrupa Pazarlama İletişimi Direktörü Anthony Ireson, "Araçlarımızdaki ‘Şerit Hizalama ve Şeritte Kalma Yardımcısı’, sürüşü çok daha konforlu ve güvenli bir hale getirebiliyor. Sürücülerin dikkatini daha önce pek farkına varmadıkları bir teknolojiye çekmek için benzer bir sistemin bir yatağa nasıl uygulanabileceğini göstermenin,harika bir yol olacağını düşündük." ifadelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 14:00
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını