Fındık kabuğundan kömür elde edilecek

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mehmet Hilmi Güler, altın değerindeki fındığın kabuğundan faydalanmak amacıyla fizibilite çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

Fındık kabuğundan kömür elde edilecek
Endüstrideara

ORDU (AA) - Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mehmet Hilmi Güler, altın değerindeki fındığın kabuğundan faydalanmak amacıyla fizibilite çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde fındık üretilmi gerçekleştirilen illerde yakacak olarak kullanılan fındık kabuğundan kömür üretimi için çalışmalara başlandı.

Enerji uzmanlarıyla belediyede toplantı gerçekleştiren Güler, fındık kabuğundan aktif karbon üretimi için fizibilite çalışmalarına başlanması görevini verdi.

Güler, burada yaptığı konuşmada, fındığın içi gibi kabuğunun da altın değerinde olduğunu hatırlatarak, fıdık kabuğundan aktif karbon üretimi için kolları sıvadıklarını söyledi.

Aktif karbonun, odun, turba, linyit, kömür, mangal kömürü, kemik, Hindistan cevizi kabuğu, pirinç kabuğu, fındık kabuğu ve yağ ürünlerinden elde edilen karbonların çeşitli işlemlerden geçirilerek aktive edilmesiyle üretildiği beilrtildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2019, 20:21
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını