EUROCLEAR'IN TÜRKİYE'DEKİ ÇÖZÜM ORTAĞI TEB OLDU

Euroclea), Türkiye'de hesap işleticisi olarak Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile çalışma yoluna gidiyor.

EUROCLEAR'IN TÜRKİYE'DEKİ ÇÖZÜM ORTAĞI TEB OLDU
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Hazine ve Maliye Bakanlığı ile anlaşma yaparak Türkiye'de faaliyetlerine başlayan Belçika menşeli uluslararası merkezi saklama kuruluşu Euroclear Bank S.A. (Euroclear), Türkiye'de hesap işleticisi olarak Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile çalışma yoluna gidiyor.

TEB tarafgından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, Haziran ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından takas ve saklama hizmeti verilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı duyurulan Yabancı Merkezi Saklama Kuruluşu (YMSK) Euroclear Bank S.A. (Euroclear), Türkiye'de hesap işleticisi banka olarak TEB ile birlikte çalışacak.

İş birliği, Merkezi Kayıt Kuruluşu'na üye olacak YMSK'ların, toplu (omnibüs) hesaplar üzerinden gerçekleştirecekleri operasyonlara ilişkin, genel saklama lisansına sahip bir bankadan "hesap işleticisi" hizmeti almalarını düzenleyen sermaye piyasası kararı çerçevesinde gerçekleştirildi.

Bu bağlamda TEB, Euroclear'ın Türk sermaye piyasalarında müşterilerinin gerçekleştireceği Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketi tarafından ihraç edilen kira sertifikaları takas ve saklama işlemlerinin operasyonel işleyişinden sorumlu hesap işleticisi olacak. Bu bağlantı sayesinde, Euroclear ve TEB aracılığıyla yabancı yatırımcıların özellikle Türkiye'de ihraç edilen ve işlem gören DİBS'lere ulaşması ve yatırım yapması kolaylaşacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2020, 15:06
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını