banner1322
x

ESTAŞ, SİVAS'A ELDİVEN FABRİKASI KURUYOR

ESTAŞ, Türkiye'nin en büyük cerrahi ve genel kullanıma uygun eldiven fabrikasının temelini Sivas Organize Sanayi Bölgesi'nde attı.

ESTAŞ, SİVAS'A ELDİVEN FABRİKASI KURUYOR
Endüstrideara

Türkiye'nin ilk ve en büyük kam mili üretim tesisi olan, sektörün önde gelen firmalarından ESTAŞ, önemli bir yatırıma imza atarak Türkiye'nin en büyük cerrahi ve genel kullanıma uygun eldiven fabrikasının temelini Sivas Organize Sanayi Bölgesi'nde attı.

100 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

ESTAŞ Gloves - Eldiven markası altında 4 bin metrekareden oluşan alana kurulacak tesisin düzenlenen temel atma törenine; Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken'in yanı sıra il protokolü, firmanın Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin, Genel Müdürü Osman Mavuş ve firma çalışanları katıldı.

Törende, toplam 100 kişinin istihdam edileceği yatırımla ile ilgili konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, "ESTAŞ gerçekten takdir edilecek, ilimiz açısından gurur duyulacak bir firma. Takdir edeceğiz, tebrik edeceğiz ve her zaman yanlarında duracağız. Takdir ve tebrik ederken de her zaman da yanlarında oluyoruz. Bir de zamanın ruhuna uygun olarak, araştırma yaparak ülkenin ihtiyaçlarına öncelik vererek yatırım yapmaları da anlamlı" şeklinde konuştu.

"İTHAL OLAN ÜRÜNÜ YERLİLEŞTİRECEĞİZ"

ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin, eksantrik mili imalatının yanı sıra farklı üretimlere de başladıklarını ifade ederek, "Son olarak şuan da bugün temelini atacağımız eldiven fabrikamıza bismillah deyip başlayacağız" ifadelerini kullandı.

Yurt dışından ithal edilen bir ürünü Sivas'ta üretmenin önemine dikkat çeken ESTAŞ Genel Müdürü Osman Mavuş ise, "Bugün nitril eldiven tesisimizin temelini atıyoruz. Son 3 yıl içerisinde 380 milyon dolar ithalatı olan bir sektör. Türkiye'nin ithalatı son 3 yılda yaklaşık 20 milyar adet. Halihazırda Türkiye'de üretimi olmayan bir sektör ve buradaki en büyük motivasyonumuz da ithal olan bu ürünü yerlileştirmek." şeklinde konuştu.

Farklı sektörlere yatırım yapmaya devam edeceklerini kaydeden ve en büyük motivasyonlarının devletin verdiği teşvikler olduğunu kaydeden Mavuş, tesislerinde son teknolojiyle üretim yapacaklarını ve bu sayede ithal ürünlerle rekabet edebileceklerini belirtti.

"BU ALANDA BÜYÜK BİR AÇIK VAR"

Tesisin toplamda 100 milyon adetlik/1 milyon paketlik yıllık üretim kapasitesine sahip olacağını aktaran Mavuş, dışa bağımlılığı belli bir noktaya kadar indireceklerini ancak bu alanda büyük bir açık olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'deki pazarın yüzde 70-80'ine yakın bir üretim yaptığımızı düşünürsek burada göreceğiniz fabrikanın 15 tanesini daha kurmamız gerekecek. Dolayısıyla bu alanda çok büyük bir açık var." dedi.

Tesisin, 2021'in Eylül ayından itibaren üretime başlaması hedefleniyor.


 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2021, 04:13
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını