ESKİŞEHİR’E NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRİLECEK

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) tarafından sanayinin en çok gereksinim duyduğu konularda nitelikli elaman yetiştirilmesi gayesiyle kurulan ESO Mesleki Eğitim Merkezi'nin tanıtımı düzenlendi.

ESKİŞEHİR’E NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRİLECEK
Endüstrideara

Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yerleşkesinde 2 bin metrekarelik bir alana sahip, elektrik-elektronik, endüstriyel otomasyon, CNC eğitim, mekanik atölye, robotik ve endüstri 4.0, STEM ve simülasyon bölümlerinin yer aldığı ESO Mesleki Eğitim Merkezi, 12 milyon lira tutarında bütçeyle kuruldu.

ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, merkezin tanıtım toplantısı esnasında yapmış olduğu konuşmada, ESO Mesleki Eğitim Merkezi'nin bütün makine yatırımları ve alt yapısının tamamlandığını belirterek, eylül ayıyla birlikte eğitimlere başlayacaklarını söyledi.

Kentte işsizlik yaşayan ve mesleksizlik çeken çok fazla sayıda gencin bulunduğuna aktaran Kesikbaş, şöyle devam etti:

"Bu merkezin iyi tanıtılması ve herkesin burayı iyi bilmesi gerekiyor. Eskişehir Valiliğinin desteğiyle BEBKA, İŞKUR, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bu projenin paydaşlarıdır. 15 milyon lirayı bulan bir proje. BEBKA, merkezin finansmanının yüzde 75'ini sağladı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü bize 3 bin metrekare alan tahsis etti. 22 ila 35 yaş arasındaki gençleri, burada eğiteceğiz. Onları üretken insanlar haline getirmeyi hedefliyoruz. Gençlerimizi sanayiye kazandıracağız. Bu akademide adeta bir fabrika ortamı var. Yılda bin kişiye iş ve aş sağlamasını amaçlıyoruz. ESO Akademi, Eskişehir sanayisinin yüzde 60'ına doğrudan hizmet sağlayabilecek bir eğitim merkezi olacak."

Konuşmalardan sonra Kesikbaş ve beraberindekiler, merkezi gezdiler. (AA)
 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını