banner1322
x

ERKUNT TRAKTÖR'ÜN ACI KAYBI...

Türkiye'nin ilk yerli traktörünü üreten, Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan vefat etti.

ERKUNT TRAKTÖR'ÜN ACI KAYBI...
Endüstrideara

Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan vefat etti. Armağan’ın cenazesi, 6 Temmuz 2022 Çarşamba günü (yarın) öğle namazına müteakip Gölbaşı Mezarlığı Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.

Firmanın "ACI KAYBIMIZ..." olarak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Erkunt Traktör'ü kurarak Türkiye'ye ilk yerli tasarım traktörü kazandırmış, kadın gücünün sanayi sektöründe neleri değiştirebileceğini göstererek ön yargıları yıkmış olan değerli iş insanı Zeynep Erkunt Armağan'ın kaybının derin üzüntüsü içerisindeyiz. Merhumeye Allah'tan rahmet, başta yakınları olmak üzere, tüm Erkunt Ailesi'ne başsağlığı dileriz. Merhumenin cenazesi 6 Temmuz 2022 tarihinde Çarşamba günü öğle namazına müteakip Gölbaşı Mezarlığı Camii'nden kaldırılacaktır." ifadelerine yer verildi.

ZEYNEP ERKUNT ARMAĞAN KİMDİR?

Sanayici bir babanın kızı olarak sanayinin adeta içine doğan ve yaşayan Erkunt Armağan, 1978 yılında Ankara Koleji’nden, 1982 yılında da Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu.

Profesyonel iş hayatına Erkunt Sanayi Döküm ve Makine Fabrikaları’nda başlayan Erkunt Armağan, Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürürken 2003 yılında Erkunt Traktör fabrikasının kuruluşunda yer aldı.

Firmanın kurulmasının akabinde her iki şirkette belli bir dönem yarı zamanlı olarak mali işlerin sorumluluğunu üstlenen Armağan, 2006 yılından itibaren Erkunt Traktör Sanayii A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 

Türkiye'nin ilk yerli tasarım traktörünün üretilmesine öncülük eden Armağan, firmanın iç pazardaki başarılarının yanı sıra  ArmaTrac markasıyla global pazardaki hedeflerini büyütmesinde önemli pay sahibi oldu.

Firmanın Hindistan merkezli Mahindra & Mahindra tarafından 2017 yılında satın alınmasına rağmen şirket yönetimindeki görevine devam eden Erkunt Armağan, söz konusu görevinin yanında OAİB Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, TOBB Otomotiv Sektör Meclisi Başkan Yardımcılığı, TOBB Otomotiv Sektör Meclis Üyeliği ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Üyeliği görevlerini de yürütüyordu.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2022, 14:57
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını