banner1013
x

EOSB AÇIKLADI: ESKİŞEHİR'E İKİNCİ KOBİ-OSB GELİYOR

EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir sanayisinin gelişimi açısından müjdeli bir haberi duyurdu. Küpeli, ikinci KOBİ-OSB’yi hayata geçireceklerini açıkladı.

EOSB AÇIKLADI: ESKİŞEHİR'E İKİNCİ KOBİ-OSB GELİYOR
EndüstrideAra2

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir sanayisinin büyümesine ve gelişmesine güç katacak 2. KOBİ-OSB’yi hayata geçirecekleri müjdesini verdi.

"ESKİŞEHİR SANAYİSİNE VE KOBİ'LERİMİZE HAYIRLI OLSUN"

Sanayicilerden gelen yoğun ilgi ve talep doğrultusunda harekete geçtiklerini aktan Küpeli, "Eskişehir ekonomisinin itici gücü olan sanayimiz, son 4,5 yıllık dönemdeki yeni yatırımlarla büyük bir gelişme içinde, bu dönemde 100 yeni yatırımcıya 1 milyon 886 bin metrekare yer tahsis ettik. Bu yatırımlar tamamlandığında 7 bin kişiye iş imkanı sağlayacak." ifadelerini kullandı.

Göreve geldikleri günden beri Eskişehir sanayisinin büyümesi adına var güçleriyle çalıştıklarını kaydeden Küpeli, ihtiyaca göre hayata geçirme kararı aldıkları yeni yatırım ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Sanayi sektöründe faaliyet gösteren ve çeşitli sanayi sitelerinde faaliyet gösteren KOBİ’lerimiz bizden sürekli onların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde uygun büyüklüklerde yatırım yapacakları arsa taleplerinde bulunuyorlardı. Birçok KOBİ’miz sanayi sitelerinde küçük işyerlerinde üretim yapmaya çalışıyorlar. Ancak bu yerlerin çoğu üretim hacmi büyüyen işletmelere ne yazık ki yanıt veremiyor, mecburen firmalar çok sayıda farklı mekanda parça parça üretim yapmak zorunda kalıyorlardı. Bu durum KOBİ’lerimizin üretim maliyetlerini arttırıyor, verimlilik kaybına neden oluyor ve farklı mekanlarda üretim yapmak yönetimsel olarak firmalarımızı oldukça zorluyordu. Bu ihtiyaçlara cevap vermek üzere uzun süredir üzerinde çalıştığımız İmişehir’de yer alan OSB 1. Gelişme Bölgemizde toplam 450 bin metrekarelik alanda 120 işyerinin yer alacağı 2. KOBİ-OSB’yi hayata geçiriyoruz. Eskişehir sanayisine ve KOBİ’lerimize hayırlı olsun."

"HER TÜRLÜ ALTYAPIYA SAHİP OLACAKLAR"

Eskişehir OSB olarak 2005'TE birinci KOBİ-OSB’yi hazırlayarak yatırımcılara sunduklarını, 450 bin metrekarelik alanda kurulan yerde halihazırda 98 firmanın olduğunu ve binlerce kişiye istihdam sağladığını hatırlatan Küpeli, edindikleri deneyim ve bilgi birikim sonucunda ikinci KOBİ-OSB’yi çok daha gelişmiş bir altyapı ile hayata geçireceklerini ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yasal izin süreçlerinin tamamlandığını aktaran Küpeli, 450 bin metrekarelik geniş bir arazide 120 parselden oluşan yeni yerin mevcut OSB'nin tam ortasında konumlandığını dile getirdi.

KOBİ'lerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde çeşitli büyüklüklerde parsel planlamasının gerçekleştirildiğini kaydeden Küpeli, "KOBİ’ler için hazırlanan bu parsellerde, her türlü altyapı eksiksiz bir şekilde yatırımcılara sunulacaktır. OSB’deki bir firma hangi altyapıya sahipse buradaki firmalarımızda aynı ve bazı konularda çok daha gelişmiş bir alt yapıyı kullanacaklar. KOBİ’lerimizden yoğun bir talep göreceğimize inanıyorum” diye konuştu.

"İLK AŞAMADA 2 BİN 500 KİŞİYE İŞ İMKANI SUNACAĞIZ"

Yeni OSB'de öncelikle yüksek katma değerli ürünler üreterek, ihracat odaklı üretim yapacak şirketlere yer vereceklerini belirten Küpeli, KOBİ’lerin üzerinden bazı yükleri alacak yeni yatırım modeliyle belirlenen yüksek teknoloji alanlarında ürün üreten firmalara özel imkanlarla yatırım yapma imkanı sağlayacaklarını söyledi.

İlk etapta 2 bin 500 kişiye iş olanağı sunacaklarını, firmaların büyümesiyle birlikte çalışan sayısının 3 bin 500 kişiye ulaşacağını öngördüklerini paylaşan Küpeli, "Yer tahsis edileceğimiz firmaların büyük çoğunluğunun 2022 yılı içinde üretime geçmesini hedefliyoruz. İkinci KOBİ-OSB projemiz hem Eskişehir sanayisine hem de ilimiz ekonomisine çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Küçük sanayicilerimizin sunduğumuz bu fırsattan en iyi şekilde yararlanacaklarına inanıyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 12:17
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Proses Zirvesi

Dergiler