Endüstriyel robotla yapılan sanat sergileniyor

İtalya’da gerçekleştirilen 58. Venedik Bienali’nde, Çinli sanatçılar tarafından tasarlanan endüstriyel robotla yapılan eser ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Endüstriyel robotla yapılan sanat sergileniyor
Robot Zirvesi

Dünyanın en kapsamlı sanat etkinliklerinden biri olan ve 11 Mayıs’ta başlayan İtalya’nın Venedik kentinde düzenlenen 58. Venedik Bienali’ne endüstriyel bir robot damgasını vuruyor.

Çinli sanatçılar Sun Yuan ve Peng Yu tarafından tasarlanan “Can’t Help Myself’’ (Kendime Engel Olamıyorum) isimli eserde, camekan bir alanda bulunan robot, etrafına yayılan kana benzeyen sıvıyı paspaslıyor.   

32 HAREKET PROGRAMLANDI

Cognex’in görsel tanıma sensörlerinin yanı sıra yazılım sistemlerinin kullanıldığı KUKA robotuna 32 farklı hareket programlanarak tasarlandı. 

Aralıksız olarak camekan içinde yayılan kırmızı, kanımsı sıvıyı temizleyen robot, sensörleri aracılığıyla kanın çok uzağa aktığını algılıyor.

New York’taki Solomon R. Guggenheim müzesi için üretilen eser, iki yılda bir gerçekleştirilen ve 24 Kasım’a kadar devam edecek olan Bienal kapsamında ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 15:19
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını