banner1322
x

EN YÜKSEK OCAK AYI İHRACAT RAKAMINA ULAŞILDI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, bu yılın ocak ayında Türkiye’nin ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,5’lik artışla 15 milyar 48 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak ayı ihracat rakamını yakaladı.

EN YÜKSEK OCAK AYI İHRACAT RAKAMINA ULAŞILDI
Endüstrideara

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, bu yılın ocak ayında Türkiye’nin ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,5’lik artarak 15 milyar 48 milyon dolara ulaştı ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak ayı ihracat rakamını yakaladı.

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü ise bu yılın ocak ayında 1 milyar 523 milyon 136 bin dolarla en fazla ihracat gerçekleştiren üçüncü sektör oldu. Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe geçen ay en fazla dış satım yapılan ülke 303 milyon 861,51 bin dolarla Almanya olurken, bu ülkeyi 172 milyon 584,94 bin dolarla İspanya, 140 milyon 128,18 bin dolarla Birleşik Krallık izledi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün 2020’de başarılı bir performans sergilediğini söyledi.

PAZARLAR İKİNCİ ÇEYREKTE CANLANABİLİR

Kapanmaların devam etmesine rağmen ocak ayını 1 milyar 523 milyon dolar ihracatla kapattıklarını vurgulayan Gültepe, Ocak ayında kapanmalar olmasına rağmen AB’ye ihracatımızda yüzde 4,7, ABD pazarında ise yüzde 34,1’lik bir artışa imza attıklarını söyledi. Pazarlarda ikinci çeyrekte canlanma beklediklerini ifade eden Gültepe, yılın ikinci yarısı ile birlikte normale dönülebileceğini öngördüklerini aktardı.

Maske ve koruyucu giysinin geçen yıl 1 milyar 340 milyon dolarlık katkısıyla sektör için önemli bir ihracat kalemi olduğunu vurgulayan Gültepe, Ocak ayında da 91 milyon dolarlık maske ve koruyucu giysi ihraç ettiklerini söyledi. Maskede hibe şartı kaldırılır ve kur yeniden rekabetçi bir seviyeye çıkarsa 2021’i yüzde 8-10 ihracat artışı ile kapatabileceklerini aktaran Gültepe, kapasite artırımı ve teknolojiyi yenilemek için yatırıma ihtiyaç olduğunu belirtti. (AA)

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını