banner1339
x

Emekçi kadınlar, sanayiyi de büyütüyor

Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile birlikte TÜİK istatistikleri açıkladı. Her geçen gün ülke ekonomisine katkı sağlayan kadınlarla Türkiye büyüme sergiliyor.

Emekçi kadınlar, sanayiyi de büyütüyor
Endüstri 40 Zirvesi

Hayatımızda birçok noktaya dokunan sanayiyle beraber gündeme gelen Dünya Kadınlar günü her ne kadar yaşanan üzücü bir olayla ortaya çıksa da, günümüzde birçok konuya dikkat çekmeye devam ediyor. Bugün ülkemizdeki tabloya baktığımızda 40 milyon kadının, 15 milyonu iş gücüne katılım sağlıyor ve bu sayı giderek artış gösteriyor. Kadın girişimcilerin desteklenmesi için yapılan teşvikler ve uygulamalar, kadınları cesaretlendirirken sanayiye katılımını da artırıyor. Yapılan hesaplamalara göre 8,5 milyon kadının daha iş gücüne katılım göstermesi ile ülkemiz 250 milyar dolar kazanç elde etmiş olacak ki bu hiç de uzak bir düşünce değil.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde İstatistiklerle Kadın, 2018 bültenini yayımladı. Buna göre öne çıkan rakamlar şu şekilde: 

  • TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2018 yılında, erkek nüfus 41 milyon 139 bin 980 kişi, kadın nüfus 40 milyon 863 bin 902 kişi oldu. Nüfusun yüzde 50,2’sini erkekler, yüzde 49,8’ini ise kadınlar oluşturdu. 
  • Hayat tabloları, 2015-2017 sonuçlarına göre doğuşta beklenen yaşam süresi, Türkiye geneli için toplamda 78, erkeklerde 75,3 ve kadınlarda 80,8 yıl oldu. Genel olarak kadınlar erkeklerden daha uzun süre yaşarken, doğuşta beklenen yaşam süresi farkı 5,5 yıldır.
  • Türkiye’de 2017 yılında, 25 ve daha yukarı yaşta olan ve en az bir eğitim düzeyini tamamlayanların toplam nüfus içindeki oranı yüzde 89,5 iken bu oran erkeklerde yüzde 95,5, kadınlarda ise yüzde 83,6 oldu.
  • Hanehalkı iş gücü araştırması sonuçlarına göre 2017 yılında, Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin oranı yüzde 47,1 iken, bu oran erkeklerde yüzde 65,6, kadınlarda ise yüzde 28,9 oldu.
  • Kadınların eğitim seviyesi yükseldikçe iş gücüne daha fazla katıldıkları görüldü. Okuryazar olmayan kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 15,9, lise altı eğitimli kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 27,7, lise mezunu kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 34,3, mesleki veya teknik lise mezunu kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 42,6 iken yükseköğretim mezunu kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 72,7 oldu.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bundan tam 162 sene evvel New York’ta 40 bin dokuma işçisinin daha iyi koşullarda çalışmayı istemesiyle greve başlayan işçilere polisin saldırması, fabrikaya kilitlemesi ve çıkan yangında 120 kadın işçinin can vermesiyle yaşanan felaket; bugün endüstride oluşabilecek onlarca sorunun çözümüne kaynak oluyor. Yaşanan facianın ardından Danimarka’nın Kopenhang kentinde yine bir kadın olan Clara Zetkin’in 109 sene evvel International Women's Day-Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasıyla ilgili getirdiği öneri oybirliğiyle kabul edildi.

SOSYAL MEDYADA KUTLAMA MESAJLARI 

ILA OTOMASYON YAZILIM ve DANIŞMANLIK
Emeği, bedeni, kimliği, özgürlüğü için mücadele eden tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

AKINSOFT
Sevgisi ve emeği ile geleceği inşa eden tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

LİMAK GRUP ŞİRKETLERİ
Hayaller ancak cesaret ve emekle gerçeğe dönüşür. Hayallerinin peşinde koşan tüm kadınların yanındayız. Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

İSTANBUL MAKİNA ve OTOMASYON SİSTEMLERİ
Başta kendi emekçilerimiz olmak üzere tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz…

NOWAX ENDÜSTRİ YATIRIMLARI
Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun!

DESIGN GRUP
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

OMEGA MÜHENDİSLİK
8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!

LC WAIKIKI
Kadının yeri LC Waikiki’de çok değerli Türkiye’de kadına en çok istihdam sağlayan şirket olmaktan gurur duyuyoruz. Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

FLO AYAKKABI
Emeğin cinsiyeti yoktur. Hayatımıza dokunan ve emeği ile renk katan kadınlarımızla gurur duyuyoruz Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 18:10
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını