banner1322
x

ELEKTRİK ARAÇLARA ÖZEL ÇÖZÜM SUNUYOR 

PETRONAS Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürü Burak Işıldak: “IONA Serisi ile Elektrikli Araçlara Özel Çözümler Sunuyoruz”

ELEKTRİK ARAÇLARA ÖZEL ÇÖZÜM SUNUYOR 
Endüstrideara

PETRONAS Madeni Yağlar Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürü Burak Işıldak hibrit ve elektrikli araç pazarıyla ilgili değerlendirme yaparak bu segmente yönelik çözümleri anlattı. IONA Serisi’nin özellikleriyle ilgili bilgi veren Işıldak, elektrik araç pazarının dinamik bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekerek “2021 yılında satışlar 2020 yılına göre ikiye katlandı. Globalde elektrikli araçların sayısı yaklaşık 6,5 milyon oldu. Satışların yüzde 50’si Çin’de gerçekleşirken Türkiye pazarında da yükseliş sürdü. Ancak elektrikli araçlara hızlı geçiş sürecini engelleyen bazı faktörler bulunuyor. Biri düşük kilometre menzili endişesi, diğeri şarj istasyonlarının azlığı. İlaveten yarı iletkenlerin ve hammaddelerin bulunabilirliği ile ilgili endişeler ve son olarak ortalama kullanıcı için elektrikli araç fiyatların hala çok yüksek olması da bir diğer etkendir” dedi. 

“YENİ TEKNOLOJİLERİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Işıldak, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Fiyatların yüksek olması sebebiyle %100 tam elektrikli araçlara geçmeden önce hibrit otomobillerin temsil ettiği bir ara aşamanın yaşanacak. PETRONAS proaktif olarak yeni teknolojilerin geliştirilmesi üzerinde çalışmaktadır. Kendimizi elektrikli araçlar için gerekli sıvıların geliştirilmesinde sektör öncüsü olarak görüyoruz. PETRONAS, yeni ulaşım sürecinin sürekli evriminde ihtiyaçları karşılamak için motor sıvıları teknolojisi sayesinde iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve CO2 emisyonlarını azaltmak için ortaya çıkardığı PETRONAS IONA ürün gamını 2019 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nda sunmuştu” dedi.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ SAĞLAMAK MÜMKÜN

PETRONAS Madeni Yağlar Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürü Burak Işıldak IONA Serisi’yle ilgili şu bilgileri aktarıyor: “Elektrikli aktarım (EDU) teknolojisi için formüle edilmiş düşük viskoziteli sıvılar, dayanıklılık için mükemmel aşınma kontrolü ve EDU enerji verimliliğini artırmak için düşük sürtünme, yani daha uzun sürüş aralığı, şarjlar arasında daha fazla kilometre imkânı tanıyor. Ayrıca pil ısısı yönetimi sıvıları, mükemmel termal özelliklere sahip geleneksel su glikol tipi sıvılar için soğutma çözümleri sağlıyor.”


  
 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını