ELEKTRA ELEKTRONİK İHRACAT HEDEFİYE YENİ YILA BAŞLIYOR

Elektra Elektronik 2022 yılında odağına Kanada ve Portekiz pazarlarını aldı. Firma, 42’nci yılını kutlayacağı 2022’de üretim kapasitesini, istihdamını ve ihracat pazarlarını artırmayı hedefliyor.

ELEKTRA ELEKTRONİK İHRACAT HEDEFİYE YENİ YILA  BAŞLIYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye’den 6 farklı kıtada 60 ülkeye trafo ve enerji kalitesine yönelik elektronik ürünler ihraç eden Elektra Elektronik, 42’nci yılını kutlayacağı 2022’de üretim kapasitesini, istihdamını ve ihracat pazarlarını artırmayı hedefliyor. 2021’de pandemi ve döviz kurlarındaki dalgalanmaların etkisiyle ham madde tedarikinde yaşanan gecikmelere rağmen hedeflerine ulaştıklarını belirten Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, 2022 yılında Kanada ve Portekiz pazarlarına girmeyi planladıklarını açıkladı. Bu yılı döviz bazlı yüzde 15 büyüme ile kapatırken 2022’de yüzde 10 büyüme öngördüklerini ifade eden Şakar, yakın zamanda ‘Ar-Ge Merkezi’ olma sürecini tamamlayacaklarını ve gündemlerinde uluslararası bir şirket evliliği olduğunu sözlerine ekledi. 
Üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranı açısından Türkiye’de alçak gerilim trafo ile reaktör sektörünün lider firması konumunda olan Elektra Elektronik, 2021 yılında pandemi ve döviz kurlarındaki dalgalanmaların etkisiyle ham madde tedarikinde yaşanan gecikmelere rağmen hedeflerine ulaşarak cirosunda döviz bazlı yüzde 15 büyüme gösterdi. 2022 yılında üretim kapasitesini, istihdamını ve ihracat pazarlarını artırmayı hedefleyen şirket, büyüme hedefini ise yüzde 10 olarak belirledi. 

ÜRETİMDE KAPASİTE ARTIŞI İÇİN MAKİNE YATIRIMI PLANLIYOR

TÜBİTAK TEYDEB (Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı) projeleri ile sanayi-üniversite iş birliği çalışmalarını desteklediklerini ifade eden Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, bu projeler neticesinde ‘Elektra Elektronik Ar-Ge Merkezi’ olma sürecinin son aşamasına gelindiğini açıkladı. Armağan Şakar, “Tüm yatırımlarımızı tamamladık. Önümüzdeki 5 yıl boyunca satış odaklı olmayı hedefliyoruz. 2022 yılında pazarın da yönlendirmesi ile üretimde kapasite artışı için makine yatırımı yapmayı planlıyoruz. İstihdamımızı da bu yönde artırmayı amaçlıyoruz. Sektörümüzde bir dünya markası olma hedefimiz doğrultusunda uluslararası bir şirket evliliği gerçekleştirmeyi de gündemimize aldık.” şeklinde konuştu. 

2022’DE KANADA VE PORTEKİZ PAZARLARINA AÇILACAK 

Elektra Elektronik, İstanbul’daki fabrikasından başta Çin, İspanya, Almanya, Fransa, Yeni Zelanda ülkeleri olmak üzere Afrika, Ortadoğu ve Güney Amerika bölgeleri ile birlikte toplamda 6 farklı kıtada 60 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Toplam cirolarının yüzde 50’sini ihracatın oluşturduğunu ve 2021’de de bu rakamı koruduklarını belirten Şakar, “2022 yılında mevcut pazarlarımızı koruyarak, Kanada ve Portekiz’e de ihracat yapmayı planlıyoruz. 2021’de odağımıza aldığımız Güney Amerika kıtasında yeni ülkelere ulaşmayı; yanı sıra DynamiX Aktif Harmonik Filtre ve Static Var Generatör (SVG) ürünlerimizin ihracatımız içindeki payını artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

DYNAMİX AKTİF HARMONİK FİLTRE VE SVG ÜRÜNÜNÜN PAZARLANMASINA ODAKLANILACAK

Türkiye’de ilk ve tek üreticisi oldukları, sanayicilerin enerji kalitesi sorunlarına son veren yüksek teknoloji ürünü DynamiX Aktif Harmonik Filtre için geçtiğimiz yıllarda yaptıkları yatırımların, pazarlama ve tanıtım çalışmalarının olumlu sonuç verdiğini belirten Şakar, 2021’de özellikle bu ürününün satışında oldukça başarılı olduklarını ifade etti. Şakar; “Yüksek teknolojili bu ürünümüz, endüstride ve ticari tesislerde elektriksel kirlilik anlamına gelen harmoniklerin ve yüksek nötr toprak gerilimi kaynaklı enerji kalitesi problemlerinin önüne geçiyor. İş kayıplarını ve üretim verimsizliklerini ortadan kaldırmayı hedefleyen DynamiX ile dünya çapında sektördeki en yüksek performansa sahip aktif harmonik filtreleri üreten şirketlerden biri olarak konumlanıyoruz. 2022 yılında DynamiX Aktif Harmonik Filtre’yi daha da geliştirerek dünya çapında bir ürün haline getirmeyi planlıyoruz. Ayrıca SVG ve elektronik ürünlerimizi geliştirmeyi amaçlıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı. 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2021, 13:23
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını