banner1322
x

EGİAD 'SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK' İÇİN BİR ARAYA GELDİ

EGİAD Ege Genç İş Adamları Derneği, iş dünyasının sürdürülebilir kalkınma konusundaki farkındalığını ve etkisini artırmak amacıyla üyeleriyle bir araya geldi. BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde hareket eden EGİAD, üyeleriyle ‘Sürdürülebilirlik’ başlığı altında toplandı.

EGİAD 'SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK' İÇİN BİR ARAYA GELDİ
Endüstrideara

Sürdürülebilirlik başlığı altında bir araya gelinen toplantının konuk konuşmacısı Mazars Denge CEO’su ve Sürdürülebilirlik Elçisi, TÜSİAD Girişimcilik ve Gençlik Yuvarlak Masa Başkan Yardımcısı Dr. İzel Levi Coşkun oldu.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı tüzüğüne alan EGİAD, bu alandaki faaliyetlerini resmileştirerek yine bir ilke imza attı. Buna göre, “Yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak, ekonomik eşitsizlikle başa çıkmak, sanayileşme, teknolojik ilerleme ve sorumlu üretimi desteklemek, sürdürülebilir tüketimi dengelemek ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak” ilkelerini benimsediklerini duyurdu.

Bu kapsamda ilk etkinliğini “Sürdürülebilirlik Peki Neden?” başlığıyla gerçekleştiren EGİAD, iş dünyası paydaşları ile sürdürülebilir kalkınma gündemini masaya yatırdı. Sürdürülebilir kalkınma alanındaki araştırmalarıyla tanınan Dr. İzel Levi Coşkun, “Sürdürülebilirlik için, kurumlar sadece kendi çıkarlarını düşünmemeli. Bütün sistemin çıkarı düşünülmeli. Sürdürülebilirlik ancak böyle sağlanır” mesajını verdi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA AMAÇLARI ROTAMIZ

Etkinlik, Birleşmiş Milletler’in yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegeni korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için yaptığı küresel eylem çağrısını temel aldı. 

Açılış konuşmasını EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer yaparken, sürdürülebilirliğin toplumsal yapının ve iş dünyasının vazgeçilmez unsuru olduğunu belirterek, çevreye, paylaşıma, geri dönüşüme, sorumlu üretim ve sorumlu tüketime kimsenin yüz çeviremeyeceği bir noktaya gelindiğine dikkat çekti. 

Yelkenbiçer, EGİAD’ın genç bir organizasyon olarak öncülük rolünü yerine getirmesi gerekliliğiyle hareket ettiklerini vurgulayarak, “İşleyişin bütüncül bir şekilde devam edebilmesi ve gelecek kuşaklara sorumluluğumuzu yerine getirmek açısından sürdürülebilir değerleri rotamız haline getirmemiz zaruridir.” açıklamasında bulundu. 

Daha yaşanabilir bir dünyaya ulaşmak için atılması gereken adımlar olduğunu vurgulayan Yelkenbiçer, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni şöyle açıklıyor:

“2030 yılına kadar dünya genelinde yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele etmek ve iklim değişikliğinin üstesinden gelmek hedeflerini kapsıyor. Her alanda kalkınma sağlayamadığımız sürece ekonomik büyüme ve sürdürülebilirliği güvence altına almamız mümkün görünmüyor. Biz de EGİAD olarak Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini en küçük birimden, kişiden, iş dünyasından ve şirketlerimizden başlatarak toplum geneline yayma hedefindeyiz.” dedi.

Yelkenbiçer, yönetimde oldukları 2 sene süresince de bu konuların takipçisi olacaklarını kaydetti.

GELECEKTEN BORÇ ALARAK BUGÜNÜ YÖNETMEYE SON VERMELİYİZ

Sürdürülebilirlik konusunun bundan 10 sene önce dünya gündeminin “dilek ve temenniler” kısmında yer aldığını hatırlatan Yelkenbiçer, Covid 19 ile birlikte ise sürdürülebilirliğin herkesin ana gündem maddesi olduğuna vurgu yaptı.

Makine gibi çalışan ve ihtiyacımız olan her şeyi 100 metre ötedeki marketten tedarik edebildiğimiz, istediğimiz zaman istediğimiz yere gidebildiğimiz günler bir anda sona erdi diyen Yelkenbiçer, “Şirketler açısından bakıldığında da üretim için ihtiyaç duyduğumuz her şeyi internetten bulup, dünyanın her yerinden ithal edebiliyorken, bir anda musluklar kapandı. Yerel olanın, milli ekonominin ve daha da önemlisi “yaşamsal kaynaklar” olan su, tarım, sağlık gibi konuların önemini hatırladık. Covid 19 bizi aynı zamanda büyük bir yüzleşme noktasına da getirdi. Artık maliyetler değil değerler üzerinden hareket etmemiz gerekiyor.” dedi.
Kaynaklarımızı tüketmek değil, onları yeniden ekonomiye kazandırma yaklaşımını benimsemek zorundayız vurgusunu yapan Yelkenbiçer, “Gelecekten borç alarak bugünü yönetmeye bir son vermemiz gerekiyor; attığımız adımlar çocuklarımızın geleceğini karartmamalı!” ifadelerini kullandı.

COVİD İNSANLIĞA SOS SİNYALİ VERİYOR

Mazars Denge CEO’su ve Sürdürülebilirlik Elçisi, TÜSİAD Girişimcilik ve Gençlik Yuvarlak Masa Başkan Yardımcısı Dr. İzel Levi Coşkun ise, pandemi koşullarında zorlu bir dönemden geçildiğine dikkat çekti.

Bu süreçte, liderliğin ne kadar kritik olduğunu ve toplumların güven veren liderlere ne kadar ihtiyaç duyduklarını fark ettik. Covid insanlığa bir SOS sinyali veriyor diyen Coşkun, “Acaba konfor alanlarımızı terk edip tüketim alışkanlıklarımızı değiştirebilecek miyiz? Ben değil, biz diyebilecek miyiz? Yoksa eski normal dediğimiz ama tüm dünyayı topyekün bunalıma sokan iş yapış şekillerine geri mi döneceğiz? STK’ların burada dengeleyici bir rolü var. Özellikle kurumlara hitap eden EGİAD gibi STK’ların daha sürdürülebilir bir gelecek adına paydaşlarına ışık tutması, yön göstermesi gerekiyor.” dedi.

Bundan sonra atılan her adımda, karbon emisyonları, enerji tüketimi, su tüketimi gibi çevreyi, eğitim, eşitsizliklerin azaltılması, kalite, etik, barış ve adalet gibi toplumu etkileyen konularda da ölçüm yapmak gerektiğini vurgulayan Coşkun, “Ne yapacağımız kadar, şu anda ne yaptığımız da büyük bir önem taşıyor. Çünkü zamanımız çok sınırlı. Sürdürülebilirlik konusunu ajandasının en üstüne yerleştiren ve vizyonunu bu bakış açısıyla şekillendiren EGİAD’ı yaklaşımı dolayısıyla tebrik ediyor ve iş dünyasına yön veren diğer STK’lara örnek olmasını diliyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021, 06:50
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını