banner1013
x

EGELİ İHRACATÇILARDAN NİSANDA 1,37 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri, nisan ayında 1 milyar 373 milyon 510 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.

EGELİ İHRACATÇILARDAN NİSANDA 1,37 MİLYAR DOLAR İHRACAT
EndüstrideAra5

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) üyeleri, geçen ay 1 milyar 373 milyon 510 bin dolarlık ihracat yaptı. EİB bu ihracatla kuruluşundan bugüne kadarki en yüksek aylık dış satım rakamına ulaştı.

EİB'den yapılan açıklamaya göre, nisan ayında birlik bünyesindeki 12 ihracatçı birliğinden 10'u ihracatını artırdı. Birlik, nisan ayında ihracatını, geçen yıl nisan ayına göre yüzde 68 artırarak 1 milyar 373 milyon 510 bin dolara çıkardı. Bu rakam, EİB'nin bugüne kadarki en yüksek aylık ihracatı olarak kayıtlara geçti.

Ocak-nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, birliğin ihracatı yüzde 20’lik artışla 4 milyar 882 milyon dolara yükseldi. Son 1 yıllık ihracatı ise yüzde 6’lık artışla 13 milyar 831 milyon dolara yükseldi.

HEDEFLERİNE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORLAR

Birliğin nisan ayındaki ihracat verilerini değerlendiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, ihracatçılar olarak Türkiye’ye bayram mutluluğunu erken yaşattıklarını söyledi. Bu yıl için 15 milyar dolar ihracat hedeflediklerini belirten Eskinazi, Pandemi sonrasında ham madde temininde zorluklar yaşadıklarını, konteyner ve navlun fiyatlarındaki rekor artışlar olduğunu kaydetti. Tüm olumsuzluklara rağmen başarılı bir performans ortaya koyan tüm ihracatçılarımızı kutlayan Eskinazi, 15 milyar dolar ihracat hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerini ve 2021 yılının ihracatta rekorlar yılı olması için çalıştıklarını söyledi. (AA)

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Proses Zirvesi

Dergiler