banner1043
x

Ege İhracatçı Birlikleri, ihracatta karbon ayak izini azaltmayı amaçlıyor

İZMİR (AA) - Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, birlik olarak 2020 yılını ihracatta "Sürdürülebilirlik Yılı" olarak belirlediklerini, ihracatta karbon ayak izini azaltmak üzere çalışma yapacaklarını...

Ege İhracatçı Birlikleri, ihracatta karbon ayak izini azaltmayı amaçlıyor
EndüstrideAra2

İZMİR (AA) - Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı olan Jak Eskinazi, birlik olarak 2020 senesini ihracatta "Sürdürülebilirlik Yılı" olarak belirlediklerini ve ihracatta karbon ayak izini azaltmak amacıyla çalışma yaürüteceklerini dile getirdi.

Eskinazi, birlik binasında gerçekleştirilen basın toplantısında, 2019 senesini Çin yılı olarak ilan ettiklerini hatırlattı.

Çin konusunda çalışmalarının ara vermeden sürdüreceklerini dile getiren Eskinazi, "Ege İhracatçı Birlikleri olarak temel amacımız, ihracatı daha az karbon ayak izi bırakarak yapmak. Kurum içi strateji geliştirme çalışmalarında bu amaçla 2020 yılının 'Sürdürülebilirlik Yılı' olarak belirlenmesine karar verdik." şeklinde konuştu.

İzmir'in Türkiye'ye ihracatı öğreten bir şehir olduğunun altını çizen Eskinazi, sürdürülebilirlik hususunda da öncü olmayı amaçladıklarını belirtti.

Ege Bölgesi'nin sürdürülebilir üretim merkezi olduğunu tüm dünyaya göstermek istediklerine dikkat çeken. Eskinazi, "Bu amaçla 2020 senesinde yerel yönetimler, kamu kurumları, üniversiteler ve diğer sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yapacağız. Sürdürülebilirlik ile ilgili elçilik görevi görecek Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu kuracağız." dedi.

Geçen yıl dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi olan Birleşmiş Milletler bünyesindeki Global Compact’a üye olduklarını kaydeden Eskinazi, bu kurumun ortaya koyduğu insan hakları, yolsuzlukla mücadele, çevre ve çalışma standartlarını belirleyen 10 ilkeyi hayata geçirmekte kararlı olduklarını aktardı.

Birlik olarak pet şişe kullanımını bıraktıklarını, yaklaşık 15 yıldır kağıtsız ortamda çalıştıklarını dile getiren Eskinazi, yaklaşık 30 yıldır da sürdürülebilirliğin en önemli unsurlarından olan organik üretim faaliyetine devam ettiklerini bildirdi.

Ticaret Bakanlığı tarafından organik sektöründe "koordinatör birlik" olarak atandıklarına işaret eden Eskinazi, "Bizden sonra gelecek nesillerin kaynaklarından çalmadan, mevcut kaynakları doğaya duyarlı şekilde kullanacak yöntemleri geliştirmeli ve uygulamalıyız. İhracatı daha az karbon ayak izi bırakarak yapmak ve 2020 yılında hedeflerimize ulaşmak için Ege İhracatçı Birlikleri olarak 366 gün 24 saat, 'Sürdürülebilir bir dünya için, sürdürülebilir üretim ve sürdürülebilir ihracat' sloganıyla çalışacağız." dedi.ürülebilirliğin ihracat rakamlarına doğrudan yansıyacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 12:35
YORUM EKLE

Dyson

Proses Zirvesi

Dergiler