banner1322
x

EBSO 100 BÜYÜK FİRMAYI SIRALADI 

Ege Bölgesi Sanayi Odasının (EBSO) 2021 yılındaki üretimden satışlara göre belirlediği 100 büyük firma sıralamasında STAR Rafineri, Tüpraş ve Petkim ilk üçte yer aldı.

EBSO 100 BÜYÜK FİRMAYI SIRALADI 
Endüstrideara

EBSO oda üyesi firmalarla anket çalışması gerçekleştirdi ve ilk büyük 100 firmanın performansını açıkladı. Sıralamada yer alan ilk üç isim değişmedi ve STAR Rafineri, Tüpraş ve Petkim yerini korudu. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancıoğlu, “Sıralamada geçtiğimiz yıl olduğu gibi ilk sırada STAR Rafineri yer aldı. Tüpraş İzmir Rafinerisi ve Petkim ise onu takip etti. Diğer firmalar arasında ise İzmir Demir Çelik, Abalıoğlu Yağ, Philsa, Abalıoğlu Lezita, JTI Tütün, Kocaer Çelik ve Özkan Demir Çelik ilk 10’daki yerini korudu. Firmaların 2022 yılında gerçekleştirdiği üretim, satış, ciro, ihracat ve karlılık performanslarında artış yaşandı. Ortaya da güzel bir tablo çıktı. 100 firma içinde kar bildiren firma sayısı 84, Ar-Ge yapan 53, yabancı sermayeli firma sayısı 28, zarar bildiren firma sayısı 16 olarak gerçekleşti. Üretimden satışların geçen yıla göre yüzde 110 artışla 244 milyar 182 milyona, bilanço karlarının yüzde 158 artışla 21,6 milyar liraya çıktığını görüyoruz. Geçen yılı, sanayiciler açısından para kazandıkları bir yıl olarak değerlendirmek doğru olur. Bu dönemde firmaların ihracatları yüzde 40 artarken ithalatların yüzde 158 artmasını ise dışa bağımlılığın en net göstergesi olarak görebiliriz."

"2021 REFERANS YILIYDI"

Geçen yılın, salgın sürecindeki kötü performansın ardından bir referans yılı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Yorgancılar, artan ham madde fiyatları, lojistik maliyetleri ve kur dalgalanmalarının getirdiği belirsizlik nedeniyle talebin öne çekildiğini, bunun da üretime yansıdığını dile getirdi. Dünyada yüksek enflasyonun etkili olduğunu, küresel arzda kırılma ve bozulma ihtimalinin yanı sıra Rusya-Ukrayna Savaşı'nın da belirsizliği körüklediğini dile getiren Yorgancılar, şöyle konuştu: "Yüksek enflasyonla sadece biz değil tüm dünya ülkeleri savaş veriyor. Bizim, paramızın değerini korumamız gerekiyor. Bu azaldığı sürece satın alma gücümüz de düşüyor. Hükümetimiz kur korumalı bir uygulama çıkardı ama netice itibarıyla yine Hazine tarafından karşılanacak olduğu için bu da çözüm değil aslında. TL'nin korunmasıyla ilgili enflasyona endeksli bir uygulamanın yapılması gerekiyor. Bununla ilgili bir çalışmanın yapıldığını biliyoruz, inşallah bir an önce çıkar. Enflasyon aşağı düştüğü müddetçe faiz oranları da inecek ki insanlar TL'de kalabilsin." (AA)
 
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını