EBRD’DEN EN FAZLA YATIRIMI TÜRKİYE ALDI

Türkiye, EBRD'nin 2020 yılında yaptığı 100 milyar Euro’luk yatırımın 1,7 milyar Euro’sunu alarak en yüksek yatırım alan ülke olurken, EBRD Başkan Yardımcısı Jurgen Rigterink Türkiye'de geleceğe yönelik beklentilerin genel olarak iyileştiğini söyledi. 

EBRD’DEN EN FAZLA YATIRIMI TÜRKİYE ALDI
Endüstrideara

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) şirketlerin COVID-19 salgınını ekonomik etkisinden daha az yaralanmasını sağlamak için yatırımlarını 2020 yılında 11 milyar Euro ile rekor düzeye yükseltti. Türkiye 1,7 milyar Euro ile en yüksek yatırımı alan ülke oldu.
EBRD'nin açıkladığı yıllık faaliyet raporunda, Türkiye'nin 1,7 milyar Euro değerinde yatırım aldığı ve Mısır'ı geçerek en fazla yatırım yapılan ülke pozisyonuna yükseldiği açıklandı. 

EKONOMİ YÖNETİMİNDEKİ DEĞİŞİMLERLE GÜVEN TESİS EDİLDİ

Türkiye’de geleceğe yönelik beklentilerin genel olarak iyileştiğini EBRD Başkan Yardımcısı Jurgen Rigterink, Türkiye’de merkez bankası başkanı ve maliye bakanının değişmesiyle birlikte güvenin yeniden tesis edildiğini vurguladı. Bunun da TL'deki değer kazanımı ile açık bir şekilde görülebildiğini ifade eden Rigterink, bankanın kârının 2019 yılındaki 1.4 milyar Euro’dan 2020 yılında, yüzde 92,85 düşüşle, 100 milyon Euro kâra gerilediğini söyledi.

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını