e-ticarette 5 sene sonrasının hedeflerine 2021'de ulaşılabilir

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı olan Sinan Öncel, salgının perakende sektöründe dengeleri altüst ettiğini söyledi.

e-ticarette 5 sene sonrasının hedeflerine 2021'de ulaşılabilir
Robot Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı olan Sinan Öncel, salgının perakende sektöründe dengeleri altüst ettiğini söyleyerek, "Online satışta 5 yıl sonrası için planlanan hedefe bir yıl sonra, yani 2021'de ulaşma ihtimalimizin çok yüksek olduğunu düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Başkan Öncel, konuyla ilgili olarak yapmış olduğu yazılı açıklamada, salgının perakende ticarete etkileri konusunda e-ticaret platformu Akinon'a yaptırdıkları çalışmanın sonuçlarına ilişkin bilgi aktardı.

Sinan Öncel, salgın döneminde e-ticaret sitelerini ziyaret edenlerin alışveriş yapma oranlarında kategorilerine göre yüzde 10 ila yüzde 34 artış olduğunu dile getirdi.

Öncel, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı ilk hafta sonu olan 11-12 Nisan'da markaların online satışlarının yüzde 14 artış gösterdiğini belirtti

Araştırmanın en dikkati çekici sonucunun ise ilk defa online alışveriş yapanların oranındaki artışta görüldüğüne dikkat çeken Öncel, "Araştırmaya göre, müşterilerin yüzde 37,4'ünü ilk defa alışveriş yapanlar oluşturuyor. Salgın döneminin sonuna kadar milyonlarca yeni tüketici, internet üzerinden alışveriş ile tanışmış olacak." dedi.

Salgının perakende sektöründe dengeleri altüst ettiğini vurgulayan  Öncel, şunöyle devam etti:

"Online satışta 5 yıl sonrası için planlanan hedefe bir yıl sonra, yani 2021'de ulaşma ihtimalimizin çok yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bu gerçekten hareketle firmalarımızın altyapılarını ve gelecek planlarını salgın sonrasında oluşacak perakende ticaretin yeni normalini göz önünde bulundurarak yapmalarını öneriyoruz."

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2020, 18:22
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını