DÖKÜM SEKTÖRÜ 2 AYDA 1,4 MİLYAR DOLAR İHRACAT YAPTI

Döküm sektörünün 2021’e yüksek bir artışla başladığını söyleyen İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, sektörün ocak-şubat döneminde yüzde 12'lik ihracat artışı gerçekleştirdiğini belirtti.

DÖKÜM SEKTÖRÜ 2 AYDA 1,4 MİLYAR DOLAR İHRACAT YAPTI
Endüstrideara

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki, geçen yılın dördüncü çeyreğindeki toparlanma ile birlikte döküm sektörünün, 2021'e yüksek bir artış ile başladığını belirtti.

Ocak-şubat döneminde yüzde 12'lik artış ile 1,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör, 2021’e artışla başladı.

İDDMİB,  döküm sektöründeki güncel gelişmelerin ve gelecek planlamalarının ele alındığı bir toplantı gerçekleştirdi.

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki ve İDDMİB Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Gedik'in ev sahipliği yaptığı toplantı çevrim içi olarak gerçekleştirildi.  Toplantıya Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, TOBB Döküm Meclisi Başkanı Uğur Kocaoğlu, Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünya Dökümcüler Birliği Başkanı Umur Denizci katıldı.

“DAHA İYİSİNİ HEDEFLİYORUZ”

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, döküm sektörünün, sanayinin itici güçlerinden olduğunu ve dış ticaret fazlası veren Türkiye'nin önemli sektörleri arasında yer aldığını vurgularken, Türk döküm sektörünün geçen yıl ihracatta Avrupa'da ikinci sırada yer alarak önemli bir başarıya imza attığını belirtti.

Öztiryaki, "İDDMİB olarak bütün alt sektörlerimizin ihracatını artırma yönünde çalışıyoruz ve döküm sektörü gibi başarılı olduğumuz bir sektörde de daha iyisini hedefliyoruz. 2020, hem gündelik hayatta hem de ticaret anlamında salgının etkilerinin yoğun olarak hissedildiği bir dönem oldu. Döküm sektörü bu etkileri hissetmiş olsa da 2020'nin son çeyreği itibariyle başlayan toparlanma süreci 2021'in başlarında da devam etti. Döküm sektörü, geçen yılı yüzde 6 azalmayla 7,2 milyar dolar ihracat ile tamamladı. Geçen yıl dördüncü çeyrekteki toparlanma ile birlikte döküm sektörü, 2021'e yüksek bir artış ile başladı. Sektör, ocak-şubat döneminde yüzde 12'lik artış ile 1,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi." dedi.(AA)
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 08:32
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını