banner1322
x

DOĞAL GAZ TESİSATI UZMAN ELLERDE YAPILMAZSA BÜTÇEYE ZARAR VERİYOR

Yerinde ve doğru hesaplanmadan yapılan doğalgaz tesisatlarının bütçeye zarar verdiğine dikkat çeken Fortes Mühendislik A.Ş. Genel Koordinatörü Yusuf Saygın, uzman ellerde yapılmayan doğalgaz tesisatının bütçeye zarar verdiğini söyledi.

DOĞAL GAZ TESİSATI UZMAN ELLERDE YAPILMAZSA BÜTÇEYE ZARAR VERİYOR
Endüstrideara

Uzun yıllardır hem konutlarda hem de sanayide yaygın olarak kullanılan doğal gaz, kullanım avantajı sağladığı kadar, birtakım riskleri de beraberinde getiriyor.

Depolanması mümkün olmayan doğal gaz, tesisat üzerinde hazır olacak bir şekilde kullanılabiliyor. Bundan dolayı doğal gazın şebekeden kullanılacak alana aktarılması, doğal gaz tesisatları ile sağlanıyor.

Yerinde ve doğru hesaplamalar yapılmayan doğal gaz tesisatlarının bütçeye zarar verdiğine dikkat çeken Fortes Mühendislik A.Ş. Genel Koordinatörü Yusuf Saygın,  Türkiye’de uzun yıllardır doğal gazın farklı sektörlerde ve alanlarda kullanıldığını belirtti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) verileri incelendiğinde, 2019’da 44,9 milyar metreküp doğal gaz kullanıldığını hatırlatan Saygın, iç piyasada kullanılan doğalgazın, 14,5 milyar metreküpü konutlarda, 12,4 milyar metreküpü sanayide, 11,2 milyar metreküp elektrik santrallerinde, 6,8 milyar metreküpünün ise hizmet ve diğer enerji sektöründe kullanıldığını vurguladı.

Doğal gazın gerek sanayi ve enerji sektöründe gerekse de konutlarda olan yaygın kullanımının bazı riskleri bulunuyor diyen Saygın, “Bu riskler, doğru mühendislik çalışmalarıyla ortadan kaldırılarak, kullanım alanlarına güvenli ulaşımı, uzman ve deneyimli bir mühendislik çalışmasıyla sağlanabiliyor.” dedi.

Doğal gaz kullanım alanlarında çok fazla yanlışı yerinde gördüklerini ve gerekli teknik girişimlerde bulunduklarını ifade eden Saygın, doğru seçilmeyen kombi ya da radyatörün enerji kullanımını normal seviyelerden üst seviyelere çıkararak maddi kayba yol açabileceğini ve  yanlış hesaplanan tesisat boru çapı ya da doğru belirlenmeyen kapasite tercihleri, doğal gazda maddi kaybı derinleştirebildiğini belirtti.

PROFESYONEL YAKLAŞIM GEREKTİRİYOR

Doğal gaz tesisatının kapsamlı bir mühendislik projesi olduğunu vurgulayan Saygın, sözlerine şöyle devam etti:

“Doğal gazın kullanım alanlarına göre kombi kapasiteleri de değişkenlik gösterebiliyor. Kullanım alanının ihtiyacından fazla seçilen yüksek veya düşük kapasiteli kombi, enerji sarfiyatını artırarak bütçeye zarar veriyor. Kombi ve radyatör seçimlerinin yanı sıra doğru su dolaşımının sağlanması da hayati önem taşıyor. Doğal gaz tesisat süreci profesyonel ve teknik bir yaklaşım gerektirir.” dedi.

Doğal gazın kullanıldığı yaşam alanlarında ya da çalışma alanlarında, kullanım için öncelikli olan, mühendislik projesinin hazırlanmasıdır. diyen Saygın, doğalgaz kullanım alanının son haline getirilmeden önce yerinde tespiti ve analizinin, proje ve mühendislik hesaplamalarının oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

KALİTESİZ TESİSAT CAN KAYBINA YOL AÇABİLİYOR

Doğal gazın sağladığı rahatlık ve konforun, kalitesiz tesisat çalışmaları sonucunda elim olayların yaşanmasına sebep olduğunu söyleyen Saygın, “Doğal gaz tesisatı, öncesi, sırası ve sonrası olmak üzere profesyonellik gerektiren ciddi bir uzman ekip bilgisi ve deneyimi gerektiriyor.” dedi.

Bir petrol türevi olan doğal gazın büyük bölümü Metan gazı (CH4) adı verilen hidrokarbon bileşiğinden oluştuğunu söyleyerek, havayla karışımı durumunda ateş veya kıvılcımla temas ettiğinde patlayabileceğini bu nedenle doğal gaz kullanılan cihaz ve tesisatta hiçbir şekilde gaz sızıntısının olmaması gerektiğini de vurguladı.


 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 19:13
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını