banner1114
x

"Dijital Anadolu Projesi" toplantısı Eskişehir'de gerçekleştirildi

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Türkiye İş Bankası iş birliğiyle KOBİ'lerin dijital ve teknolojik dönüşümüne destek olmak maksadıyla geçen yıl start verilen Dijital Anadolu Projesi kapsamında senenin son toplantısı Eskişehir'de yapıldı.

"Dijital Anadolu Projesi" toplantısı Eskişehir'de  gerçekleştirildi
Enerji Zirvesi

ESKİŞEHİR (AA) - Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Türkiye İş Bankası iş birliğiyle KOBİ'lerin dijital ve teknolojik dönüşümüne destek olmak maksadıyla geçen yıl start verilen Dijital Anadolu Projesi kapsamında senenin son toplantısı Eskişehir'de yapıldı.

TÜRKONFED Başkanı olan Orhan Turan, kentteki bir otelde  gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasında, proje ile 9 kentte 2 bin 900'e yakın KOBİ'ye ulaşıldığını belirtti.

Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınması için ekonominin rekabetçilik gücünü artırmanın şart olduğunu ifdile getiren Turan, şöyle devam etti:

"3 yıldır dijital rekabet gücü sıralamasında 63 ülke arasında 52'nci sıradaki yerimizi koruyoruz. Dünyanın 20 büyük ekonomisi arasında yer alan ülkemizin, yeni bir hikaye ile hak ettiği yere ulaşacağına inanıyoruz. Kalkınma ve rekabetçilik artık bir veri yönetme meselesi haline gelirken, dijitalleşmenin amaç değil araç olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu süreçte en önemli sermayemiz nitelikli insan kaynağıdır. Dijitalleşme, sadece teknolojik değişimi değil, zihniyet değişimini de ifade etmektedir. Bu süreçte ne yaparsak yapalım odağımıza hep üretimi koymalıyız. Vergiyi değil üretimi artırıp, eğitim ve yargı başta olmak üzere yapısal reformlar ile zamanın ruhunu yakalamalıyız."

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek ise son birkaç senede dünyada ve Türkiye'de dijitalleşme konusunda büyük aşamalar kaydedildiğini aktardı.

Yapay zeka, nesnelerin interneti, mobilite, bulut, büyük veri, artırılmış gerçeklik kavramlarının ele alındığında geleceğin çok daha büyük gelişmelerin habercisi olduğunun görüleceğine dikkat çeken Şimşek, "KOBİ'lerimizin rekabette güçlü konumda yer alabilmelerinde üretim yapıları ve süreçlerini dijitalleşme perspektifi ile yeniden şekillendirmeleri önemli bir belirleyici olacak."  şeklinde konuştu.

Vali Yardımcısı İsmail Soykan da firmalar için verimliliği artırabilme hususunda çalışanların dijital dünyaya entegre olabilmesinin önemini anlattı.

Marmara ve İç Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MARSİFED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Emeksiz, dijital dönüşümün sürdürülebilir büyüme için kaçırılmaması gereken önemli bir fırsat olduğuna değindi.

Konuşmaların ardından toplantı, sunum ve panellerle sürdü.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 17:51
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler