Demirözü Sulama Projesi ile 112 bin 600 dekar tarım arazisi modern sulamayla tanıştı

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı olan Akif Özkaldı, hafta sonu açılışı yapılan "Demirözü Sulama Projesi" ile 112 bin 600 dekar tarım arazisinin modern sulamaya kavuştuğunu açıkladı.

Demirözü Sulama Projesi ile 112 bin 600 dekar tarım arazisi modern sulamayla tanıştı
Endüstrideara

BAYBURT (AA) - Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı olan Akif Özkaldı, hafta sonu açılışı yapılan "Demirözü Sulama Projesi" ile 112 bin 600 dekar tarım arazisinin modern sulamaya kavuştuğunu açıkladı.

Özkaldı, basın mensuplarına Bayburt’un mümbit topraklarını suya kavuşturmak için Bakanlık olarak 2003 senesinden beri çalışmalarına devam ettiklerini aktardı.

Şu ana kdar kadar kentte 7 barajın tamamlandığını, toplamda 71,97 milyon metreküp biriktirme hacmine ulaşıldığını belirten Özkaldı, 2003 senesinden beri 12 sulama tesisinin tamamlandığını söyledi.

Özkaldı, sulama tesisleriyle toplamda 160 bin 520 dekar, kısmi olarak 2 bin 500 dekar olmak üzere toplam 163 bin 20 dekar arazinin sulamaya açıldığını vurgulayarak, böylece çiftçilere senelik 91 milyon lira zirai gelir artışı sağlandığına dikkat çekti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 6 Haziran'da, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden canlı bağlantıyla katıldığı törenle açılışı gerçekleştirilen  "Demirözü Sulama Projesi"nin de Bayburtluların hasretle beklediği bir yatırım olduğunu anımsatan Özkaldı, şöyle  konuştu:

"239 milyon liraya mal olan, Bayburt için çok büyük öneme sahip Demirözü sulaması ile Demirözü ilçesi, Çayıryolu, Çorak, Günedoğru, Kırkpınar, Kitre, Tomlacık, Oruçbeyli, Rüştü, Esentepe, Şirin, Çatalçeşme, Çakırözü, Güneşli, Çiftetaş, Karayaşmak gibi yerleşim yerleri, aynı zamanda Gümüşhane'nin Köse ilçesine bağlı Salyazı ve Örenşar yerleşim yerleri olmak üzere toplamda 18 yerleşim yerine ait 112 bin 600 dekar arazi modern sulama sistemi ile sulanacaktır."

Özkaldı, proje ile çiftçilere önemli oranda zirai gelir artışı sağlanacağını belirterek, "Bu sulama projesiyle ağırlıklı olarak hayvancılığa yönelik yem bitkisi üretimi, bunun yanı sıra şeker pancarı, fasulye, bakliyat ürünleri ile meyve ve sebze üretimi de gerçekleşecektir. Bu muhteşem projeyle 11 bin 260 kişiye istihdam olanağı sağlanacaktır." dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2020, 12:26
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını