banner1322
x

DEİK VE İTÜ'DEN İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

DEİK ve İTÜ arasında eğitim, staj, Ar-Ge, uluslararası organizasyonlar ve araştırma konularını içeren bir iş birliği protokolü imzalandı.

DEİK VE İTÜ'DEN İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ
Enerji Zirvesi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK); eğitim, staj, Ar-Ge, uluslararası organizasyonlar ile eğitim ve araştırma konularında kapsamlı bir iş birliği protokolüne imza attı.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİYLE İLGİLİ PROJELER YAPILACAK

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve DEİK Başkanı Nail Olpak tarafından imzalanan protokol ile İTÜ ile DEİK arasındaki istihdam, mesleki eğitim, kurumsallaşma, ticari diplomasi, markalaşma, insan kaynakları yönetimi süreçleri, dijitalleşme, insan yönetimi zirveleri, uluslararası organizasyonlar ve araştırma konularında üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde önemli projelerin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Protokol, DEİK üyeleri ile İTÜ yönetimi, öğretim üyeleri, araştırmacıları ve öğrencileri arasındaki ilişkilerin tesisi, mevcut ilişkilerin geliştirilmesi, araştırma çalışmalarının sonuçlarının ortak kullanımınınım sağlanmasını ve ortak bilimsel ve iş dünyasına yönelik organizasyonların gerçekleştirilmesini kapsıyor.

YENİ STAJ İMKANLARI OLUŞTURULACAK

Protokol kapsamında her iki kurum tarafından belirlenecek hedef ülkelerle üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmeye yönelik ortak faaliyetler yapılacak. DEİK ve İTÜ arasında oluşturulacak komisyonlar ile TOBB, TİM, MÜSİAD, ASKON gibi kurucu kuruluşlar arasında koordinasyon sağlanacak.

Ticari diplomasi, eğitim, ekonomi başlığında oluşturulacak komisyonlar,  iş konseyleri ile özel projelerde çalışmalar yapmak üzere bir araya gelecek. Komisyonlar, özellikle Türk ve yabancı öğrencilerin staj hareketliliğinin koordinasyonuna yönelik çalışmalar yapacak ve öğrenciler için yeni staj imkanları oluşturulacak.

NELER DEDİLER?

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İTÜ’nün iş dünyası ile kurduğu iş birliğine bir yenisinin daha eklendiğini söyleyerek, kapsamlı ve faydalı olacağını düşündükleri bir protokol imzaladıklarını ifade etti.

İş birliği için Nail Olpak’a ve tüm DEİK Ailesine teşekkürlerini sunan Prof. Dr. Koyuncu, "Hedef ülkelerle yapılacak Ar-Ge çalışmaları, staj imkânları ve özel projelere dair öncelikle bir komisyon kurulacak ve bu komisyonda yapılacak çalışmalar sayesinde, öğrencilerimiz ve akademisyenlerimizle iş dünyasıyla çok daha yakın çalışma imkânı elde edecektir. İTÜ olarak üniversite-sanayi işbirliğini her zaman ön planda tutuyoruz." ifadelerini kullandı.

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, Türk özel sektörünün geleceği için üniversite-sanayi iş birliğinin önemine dikkat çekerek üniversiteler, akademisyenler ve öğrencilerle devamlı iletişim içerisinde olduklarını ve üniversiteleri, iş dünyasının kıymetli bir hazinesi ve itici gücü olarak gördüklerini dile getirdi. 

Olpak, imzaladıkları protokole ilişkin de şöyle konuştu:

"Ülkemizin en köklü üniversitelerinden ve mezunu olmaktan gurur duyduğum İTÜ ile imzaladığımız işbirliği protokolü de, bu bağlamda özel sektörümüze ve öğrencilerimize değer katacak. Kuracağımız nitelikli komisyonlar ile eğitimden ekonomiye, ticari diplomasiden Ar-Ge projeleri ve yurtdışı staj programlarına kadar oldukça kapsamlı bir projeksiyon sunacağız. Akademik ve bilimsel bakış açısıyla birlikte üniversite öğrencilerimizin dinamizmini iş dünyamızla buluşturacağız. Özellikle Türk sanayisinin küresel ticaretteki üretim gücünü artırmak adına, yüksek katma değerli projelere imza atmayı hedefliyoruz. Değerli Hocamız İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’ya ve İTÜ Ailesine, destekleri için teşekkür ediyorum."

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2021, 19:08
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını