DAP, 84 MİLYON TL'LİK YATIRIM DESTEĞİ SAĞLAYACAK

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi, "2021 Yılı Yatırım Programı" çerçevesinde 84 milyon TL'lik yatırım desteği sağlayacak.

DAP, 84 MİLYON TL'LİK YATIRIM DESTEĞİ SAĞLAYACAK
EndüstrideAra3

DAP (Doğu Anadolu Projesi) Bölge Kalkınma İdaresi'nin sorumluluk sahasındaki 15 kentte 84 milyon TL'lik yatırım desteği sağlayacağı bildirildi.

1.600 PROJE ARASINDAN 211'Ü SEÇİLDİ

Başkanlık binasında "2021 Yılı Yatırım Programı"nda yer alan ve sorumluluk sahasında desteklenecek projelere ilişkin gerçekleştirilen toplantıda konuşan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, DAP kapsamındaki 15 ilden 4 Ekim 2020 itibarıyla bin 600'e yakın proje topladıklarını söyledi.

Demirdöğen, "Uzman arkadaşlar projeleri değerlendirdi ve bölgedeki kalkınma ajanslarının illerdeki yatırım destek ofislerinden de destek alarak projelerin mükerrerlik oluşturup oluşturmadığını kontrol ederek 211 projeyi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza gönderdik." dedi.

"TARIMDA ÜRETİM VE İSTİHDAMIN ARTMASINA DESTEK OLACAK"

Projelerin geçen hafta onaylandığını belirten Demirdöğen, 2021 Yılı Yatırım Programı'nda başkanlıklarına 74 milyon TL'si tarım ve 10 milyon TL'si eğitim ve kültür sektöründe olmak üzere toplamda 84 milyon TL'lik ödenek verildiğine dikkat çekti.

Demirdöğen, projenin önemini şu sözlerle açıkladı:

"Erzurum'da asıl listede 38 proje, yedekte 7 proje olmak üzere toplam 45 projeye 15,6 milyon destek sağlandı. Küçük ölçekli tarımsal sulama, hayvan içme suyu, hayvancılık altyapısının geliştirilmesi, bitkisel üretim altyapısının geliştirilmesi, tarımsal eğitim ve yayın, DAP bölgesindeki okuma kültürünün geliştirilmesi ve DAP İdaresi muhtelif kültür başlıkları altında gönderdiğimiz 211 proje asıl listede desteklenmiş oldu. Bölgesel kalkınmanın sağlanması amacıyla verilen destekler tarımda üretim verimliliği ve kalitesinin artırılmasına yardımcı olacak ve bu sektörde istihdamın artmasına katkıda bulunacaktır. Tarımda üretim ve istihdamın artması tarımdan elde edilen gelirin artmasına yol açacağından bölgenin refah düzeyinin de artması beklenmektedir."

"BÖLGE İÇİN FARKLI PROJELER SUNMA İMKANIMIZ VAR"

Uygulayıcı kuruluşların projelere gereken önemi vererek zamanında tamamlamalarının gelecek projelerin hayata geçirilmesine zemin oluşturacağının altını çizen Demirdöğen, 2021'in bu projelerle sınırlı olmadığını ve büyük çaplı, bölgenin lehine olacak kapsamlı projelerin yeniden bakanlığa sunulma imkanının bulunduğunu sözlerine ekledi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 17:59
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler