Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TÜMOSAN'a teşekkür

- TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü Motor Mükemmeliyet Merkezi'nin açılışına video konferansla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 farklı modelle Türkiye'nin Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri'ne çözüm sunmaya devam eden TÜMOSAN'a çalışmalarından dolayı teşekkür etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TÜMOSAN'a teşekkür
Endüstrideara

İSTANBUL(AA) - TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü (RUTE) Motor Mükemmeliyet Merkezi'nin açılışına video konferans yöntemiyle katılım gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 farklı modelle Türkiye'nin Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri'ne çözüm sunmaya devam eden TÜMOSAN'a çalışmalarından ötürü teşekkür edip başarılar diledi.

TÜMOSAN' tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK'taki 9 mükemmeliyet merkezinden biri olan TÜBİTAK RUTE Motor Mükemmeliyet Merkezi'nin açılışına video konferans yöntemiyle iştirak etti.

Açılışta Albayrak Grubu şirketlerinden TÜMOSAN Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuri Albayrak ve RUTE Enstitü Müdürü Prof. Dr. Abdulkadir Balıkçı da yer aldı. Erdoğan, savunma sanayisine katkıda bulunan TÜMOSAN'a teşekkür edip başarı dileğinde bulundu.

Açıklamaya göre, Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdulkadir Balıkçı, merkezin açılışı öncesinde yaptığı konuşmada, şöyle konuştu:

"TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü bünyesindeki bu altyapı ile 40 beygirden 4 bin beygir gücüne kadar olan motorların milli olarak geliştirilmesi ve sertifikasyonu mümkün hale gelecektir. Merkezimiz, aynı zamanda tüm özel sektör firmalarının kullanımına açık bir yapıda kurulmuştur. Böylece üreticilerimiz kendi olanaklarını TÜBİTAK'ın altyapı ve bilgisiyle tamamlama imkanına kavuşmuştur. Gelinen bugünde ülkemizde faaliyet gösteren firmalarımız savunma sanayi motor geliştirme çalışmalarını merkezimizde yapmaya başlamışlardır.

Ayrıca, TCDD için özgün bir dizel motor ailesinin tasarlanıp üretileceği projemiz TÜBİTAK RUTE'nin yöneticiliğinde merkezimiz bünyesinde sürmektedir.. Bu projenin ilk çıktısı olan 1200 beygir gücündeki motorumuzun tasarım çalışmalarını tamamlamış ve prototip üretim safhasına geçmiş bulunmaktayız."

Önemli Tararruf İmkanı Sağlayacak
 

Edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin yerli imkanlarla ilk dizel motor üreticisi olan ve yerli traktör imalatında öncülerden olan TÜMOSAN, savunma sanayisinde attığı adımlarla takdirleri topluyor.

Savunma sanayisi için yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği motorların, transmisyonların ve güç aktarma organlarının test çalışmalarını bu merkezde gerçekleştiren TÜMOSAN, 10 farklı modelle Türkiye'nin Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri'ne çözüm sunmayı sürdürüyor.

Test merkezinde yakın zamanda savunma sanayisinin hizmetine sunulacak olan yüzde 100 yerli, 300 beygir gücündeki Pusat zırhlı aracı motoru ve güç aktarma sistemleri geliştirme testlerinin son aşaması bu merkezde sürüyor..

Pusat, tam otomatik ve yarı otomatik şanzıman kullanımıyla Türkiye'de kullanılan diğer zırhlı araçlara göre büyük tasarruflar sağlayacak. Böylece Türkiye'nin yurt dışı bağımlılığının ortadan kalkmasına katkı sağlayacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2020, 16:39
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını