banner1322
x

Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu tanıtıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, "Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu"nun firmalara salgınla mücadelede yol gösterici olacağını  söyleyedi.

Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu tanıtıldı
Endüstri 40 Zirvesi

ANKARA (AA) - Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, "Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu"nun firmalara salgınla mücadelede yol gösterici olacağını  söyleyerek, "Kılavuz bunun yanında salgın sonrası dönemin ihtiyacı olan, firmaların güvenilir ve hijyenik üretim standartlarına uygunluğunun belgelendirilmesini de sağlayacak." şeklinde konuştu.

"Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu"nun tanıtım toplantısı, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin'in de katılımıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında yapıldı.

Bakan Varank, burada yapmış olduğu konuşmada, Bakanlık olarak yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele döneminde emekçilere öncelik verdiklerini, üretimin devamlığını sağlarken de çalışan sağlığını korumanın kırmızı çizgileri olduğunu belirtti.

Türkiye'nin 180 milyar dolarlık ihracatının yüzde 90'ından fazlasını sanayi ürünlerinin oluşturduğuna dikkat çeken Bakan Varank, "İmalatta çalışan 5 buçuk milyon emekçimiz bu başarının isimsiz kahramanlarıdır. Bu sağlam altyapıyı salgın sürecinde de en iyi şekilde muhafaza etmenin gayreti içinde olduk. Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu da bu ruhu yansıtan bir belgedir." şeklinde konuştu.

Varank, kılavuzun hazırlık aşamasında Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı, hıfzıssıhha doktorları, Kovid-19 Bilim Kurulu ve sektör temsilcilerinin görüşlerinden faydalandıklarını aktararak, tüm sektörlerdeki sanayicilerin enfeksiyon önleme ve kontrol prosedürleri hakkında bilgi sahibi olmasını hedeflediklerini söyledi.

Getirilen tedbirlerin sanayi işletmelerindeki tüm paydaşların sağlığını gözettiğinin altını çizen Varank, şöyle kdevam etti:

"Tüm sanayicilerimizin kolaylıkla uygulayabileceği bir çerçeve çizdik. Sektörel farklılıklar, çalışan sayısı ve operasyonel faaliyetler gibi detaylarda elbette uygulama farklılıkları olabilir. Buradan hareketle kılavuzda tutarlı ve esnek bir yaklaşım sunduk. Firmalara yüksek maliyetler de yüklemiyoruz. Basit ama etkili tedbirler alınmasını öneriyoruz."

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 12:34
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını