banner1322
x

ÇORUM ŞEKER İÇİN 100 MİLYONLUK YATIRIM

Çorum Şeker Fabrikasının modernize edilmesi için 100 milyon lira tutarında yatırım yapıldığı açıklandı.

ÇORUM ŞEKER İÇİN 100 MİLYONLUK YATIRIM
Robot Zirvesi

ÇORUM (AA) - Çorum Şeker Fabrikasının 2018 senesinde özelleştirilmesinden sonra tesisin modernize edilmesi için 100 milyon lira tutarında yatırım yapıldığı açıklandı.

2018 senesinde 528 milyon lira bedelle Safi Holding bünyesine katılan Çorum Şeker Fabrikasında üretim kapasitesinin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesine yönelik modernize çalışmaları yürütüldü.

17 Eylül'de yeni pancar alım sezonunun açıldığı fabrikada, bu sene 800 bin ton pancar işlenerek 110 bin ton şeker üretilmesi planlanıyor.

Çorum Şeker Fabrikası Genel Müdürüolan  Kemal Ateş, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, planlanan yatırımın 100 milyon liralık kısmını tamamladıklarını söyledi.

Fabrikada enerji tasarrufu sağlayacak yeni altyapı, ekipman ve otomasyon yatırımlarınınsürdüğünü aktaran Ateş, "Günlük 2 bin 500 ton pancar karşılığı küspe işleme kapasitesine sahip yeni prese ile kapasitesi artmış olan fabrikamızda şeker üretme randımanı da yükseldi. 18 eski tip santrifüj yerine 2020 model 1810 kilogram lapa işleme kapasitesine sahip son teknoloji 4 santrifüj ile fabrikada hem enerjide tasarruf sağlandı hem de şekerde kalite artırıldı." şeklinde konuştu.

Hassas tartım yapabilen 50 kilogramlık polipropilen torba paketleme makinesiyle maksimum müşteri memnuniyeti sağlayan fabrikada 2 de yeni paketleme makinesinin hizmete girdiğini hatırlatan Ateş, şöyle devam etti:

"Yeni otomatik 'big bag' dolum tesisiyle artık 1 tonluk şeker paketleme hizmeti veriliyor. Aynı zamanda tesise enerji verimliliği ve tasarrufu sağlayacak yüksek verimli 14 pompa alımı tamamlandı. Pancar alım sezonu da yoğun şekilde devam ediyor. Bu sezon 800 bin ton pancar işlenerek 110 bin ton şeker, 33 bin ton melas ve 200 bin ton yaş pancar küspesi üretilecek."

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020, 16:00
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını