Coca-Cola Türkiye'den koronavirüsle mücadeleye 13 milyon TL katkı

oca-Cola Türkiye, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede, farklı konularda ihtiyaçları karşılayacak şekilde, şu anakadar toplam 13 milyon liralık katkı sağladı.

Coca-Cola Türkiye'den koronavirüsle mücadeleye 13 milyon TL katkı
Robot Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Coca-Cola Türkiye, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede, farklı konularda ihtiyaçları karşılayacak şekilde, şu anakadar toplam 13 milyon liralık katkı sağladı.

Coca-Cola Türkiye tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, salgın kapsamında, toplum sağlığını koruma gayesiyle sürecin en başından itibaren güçlü adımlar atan firma, pandemiyle mücadeleye destek olmaya devam ediyor. Şirket, bu kapsamda bugüne kadar 13 milyon liralık destek sağladı.

Açıklamada görüşlerine baş vurulan Coca-Cola İçecek Üst Yöneticisi (CEO) Burak Başarır, eşi görülmemiş bu zorlu süreçte birlikte hareket etmenin gücüne inandıklarını söyledi.

Başarır, bu amaçla Türk Kızılayı, Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) ve Ahbap Derneği gibi sivil toplum kuruluşları ve ilgili kamu otoriteleri ile birlikte hareket ederek farklı alanlarda ihtiyaçları karşılamak amacıyla, bugüne kadar toplam 13 milyon lirayı aşan destek sağladıklarını dile getirdi.

Türk Kızılayı ile iş birliği yaparak STK'ların çalışmalarına destek sağladıklarını, Coca-Cola Vakfı aracılığıyla Kızılay için 10 milyon liralık destekte bulunduklarını anlatan Başarır, Kızılay'ın da katkısıyla 3 bacaklı bir destek programı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Başarır, bu bağlamda Sağlık Bakanlığı'na medikal malzeme alımı ile 65 yaş ve üzeri ihtiyaç sahiplerine gıda ve içecek yardımı yapılması için destek sağladıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Ülkemizde 7 bölgedeki 29 şehirde, 150 bin haneye ulaşan gıda bankalarına TİDER ile gıda ve temizlik malzemesi ulaştırıyoruz. 15 binden fazla yeme-içme hizmeti sektörü çalışanına temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için Ahbap Derneği aracılığıyla alışveriş kartı desteği sağladık. Bu çalışmada sektör derneklerimiz TÜRYİD ve TÜRES de ihtiyaç sahiplerine ulaşmamızda bize destek oluyor. Bu alandaki bir diğer desteği ise Metro Türkiye öncülüğünde başlatılan 'Küçük İşletmem İçin' projesiyle hayata geçiriyoruz. Ana partneri olduğumuz bu projeyle ekonominin can damarı olan küçük işletmelere, hayat normale döndüğünde gereken can suyunun karşılanmasına katkı sağlamak amacıyla ürün desteği veriyoruz."

Başarır, bunlara ek olarak, şu ana kadar karantina altında bulunan yaklaşık 20 bin kişiye içecek temin ettiklerini, üniversite hastanelerinde sağlık çalışanlarına, 112 Acil servisi çalışanlarına ve yerel yönetimlere ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere ürün sağladıklarını açıkladı.

Fabrikalarının özel bölümlerinde, hastanelerde kullanılmak üzere yüzey temizleme sıvısı üretimine başladıklarını aktaran Başarır, ilk etapta 11 ton yüzey temizleme sıvısını il ve ilçe sağlık müdürlüklerine ve talepte bulunan üniversite hastanelerine ulaştırdıklarını, bu alanda ihtiyaç doğrultusunda üretime di sürdüreceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası'na da destek olduklarını anımsatan Başarır, "Ana hissedarımız Anadolu Grubu'nun yaptığı 5 Milyon TL'lik bağışa, Coca-Cola İçecek olarak 1,25 milyon lira destek sağladık. Memleketimizde salgına karşı yürütülen mücadeleye destek vermeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 14:21
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını