CİROSUNU YÜZDE 96 ARTIRDI

Dardanel, cirosunu geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 96 artırarak 462 milyon TL'ye taşıdı ve Ocak-Haziran döneminde 115,8 milyon TL'lik net kara ulaştı.

CİROSUNU YÜZDE 96 ARTIRDI
Endaş - Haber

İSTANBUL (AA) - Dardanel, 2020 yılı ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Firma, cirosunu geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 96 artırarak 462 milyon TL'ye yükseltti ve Ocak-Haziran döneminde 115,8 milyon TL'lik net kara ulaştığı bildirildi.

Firmanın 2019'un aynı dönemindeki toplam cirosu 235,8 milyon TL olarak gerçekleşmişti.

Şirketin geçen yıl 26,3 milyon TL olan esas faaliyet karı ise bu yılın aynı döneminde yüzde 337'lik artışla 114,9 milyon TL oldu.

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan Dardanel İcra Kurulu Başkanı Mehmet Önen, Dardanel'in ilk çeyrekten sonra yılın ilk yarısında da rekorlarını sürdürdüğünü ifade etti. 

"KARLI BÜYÜME TRENDİMİZİ GÜÇLENDİRDİK"

Bu tablonun son yıllarda ağırlık verdikleri dönüşümün bir neticesi olduğunu vurgulayan Önen, 2020 yılının kendileri açısından tarihi bir sene olduğunu, finansal açıdan farklı bir noktada olduklarını ve bankalara olan borçlarını tek kalemde ödediklerini söyledi. 

Kendileri için en sevindirici gelişmelerden birinin hasılatlarındaki yükselişin yanında karlı büyüme trendini güçlendirerek devam ettirmek olduğunun altını çizen Önen, operasyonel verimlilik tarafında da önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

"15 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPTIK"

Önen, "Yüksek satışlar yapabilirsiniz ama içeride operasyonel verimliliği sağlayamazsanız, bir sanayi şirketi olarak gerekli makine ve altyapı yatırımını yapmazsanız başarınızın sürekliliğini sağlayamazsınız. Biz de son yıllarda buna odaklandık. Özellikle son 2 yıldır iş süreçlerinden üretim süreçlerine kadar şirketimizin her noktasında Ar-Ge yatırımlarımızı önemli ölçüde artırıyoruz. Sadece son bir yılda makine ekipmanları dahil teknoloji alanında 15 milyon dolarlık yatırım yaptık. Ciromuzdan önemli bir pay ayırdığımız Ar-Ge çalışmalarımız ile son 1,5 yıl içinde 17 yeni ürün çıkardık. Aynı zamanda Türkiye’nin gıda paketlemesi olarak en modern fabrikasına sahip olmanın gururunu yaşıyoruz. Tüm bunları yaparken de aslında bu makinalara hayat veren insan gücünü de hiçbir zaman göz ardı etmedik. Makina yatırımlarımızın yanında istihdamımızı da ciddi biçimde artırdık. Aynı dönemde çalışan sayımız 2 bine ulaştı." dedi. 

"CİRO HEDEFİMİZ, 1 MİLYAR TL"

Önen, sözlerini şöyle tamamladı: "Ülkemizin ekonomisine de istihdamına da değer katmaya devam edeceğiz. 2020 yılının ilk yarısı itibarıyla neredeyse geçen yılın tamamında elde ettiğimiz ciroya ulaştık. Bu performansımızı devam ettirmek; tüketicilerimizin her geçen gün artan ton balığı ve konserve balık ihtiyacına karşılık vermek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu yıl sonu için ciro hedefimizi de 1 milyar TL olarak belirledik." 

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 15:30
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler