banner1322
x

Cirosu iki buçuk kat arttı

Ar-Ge çıktılarını değerlendiren Farplas Otomotiv İnovasyon Direktörü İffet İyigün Meydanlı, “Ar-Ge personeli sayımızdaki artışlar, üniversite ile gerçekleştirdiğimiz projeler, bize yeni ürün ve teknolojiler ile artan bir ciro sağladı. Son dört yılda ciromuz iki buçuk katına çıktı.” dedi.

Cirosu iki buçuk kat arttı
Robot Zirvesi

10 YILLIK AR-GE GEÇMİŞİ BULUNUYOR

Meydanlı, Farplas Ar-Ge Merkezi ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Otomotiv yan sanayileri arasında 2009 yılında Ar-Ge merkezi belgemizi aldık. Yani ilk Ar-Ge merkezlerinden biri olarak, 10 yıla yaklaşan bir deneyimimiz var. Otomotiv ana sanayisi ile birlikte yeni ürün ve projelerin içinde tasarım ortağı olmanın ötesinde, bir sonraki nesil ürünler için çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz.  Sektörümüzün majör değişimler içinden geçtiği bu dönemde, sadece günümüz ürünleri için geliştirme kabiliyetinizin olması yeterli değil. Yarının ulaşımını dikkate alarak, yeni malzemeler ve yeni üretim teknolojilerinin yanı sıra yeni yetenekler kazanmayı da hedefliyoruz.  

BÜYÜME STRATEJİLERİNİ AR-GE ÜZERİNE KURDU

Otomotiv ve tüketici trendlerini incelediğinizde; sektörü en çok etkileyecek konular olarak “elektrikli araçlar, otonom ve bağlantılı araçlar, kullanım alışkanlıklarının değişmesi ve çevre regülasyonları”nı görüyoruz. Bu değişim, şirketler için tehdit ya da fırsat oluşturabilir. Biz Ar-Ge çalışmalarının değişimi fırsata çevirmeye yardımcı olacağına inanıyoruz. Bu fırsatı yakalayabilmek için kritik gördüğümüz bazı noktalar var: Öncelikle, şirket büyüme stratejilerimizi Ar-Ge ve inovasyon üzerine kurduk. Ar-Ge, projelerimizi seçerken geleceğe dönük teknoloji radar ve yol haritası çalışmaları yapıyoruz. Çalışmalarımızda, ekosistemdeki diğer oyuncular ile iş birliğine önem veriyoruz.  Böylelikle sadece kendimiz değil çevredeki üniversiteler, alanında uzman tedarikçiler ve ana sanayi ile sonuca dönük projeler gerçekleştiriyoruz. Yeni teknoloji girişimleri ile iş birliğine de özel önem veriyoruz. Bu firmalar ile teknolojinin yapılabilirliğini, Ar-Geprojelerinde çalışarak ilerliyoruz.

Katma değerli ürünleri artırma amaçlı olarak, hafifletilmiş parçalar çalışıyoruz. Yeni malzeme deneme ve geliştirmelerinin yanı sıra yeni üretim teknolojilerinde yeni yatırımlar da hep gündemimizde. İki yıldır, özellikle üretimdeki dijital dönüşümü odağımıza alarak projelere başladık. Bizim için öncelikli olan kalite, üretim verimliliği içeren konularda; yeni yetkinlikler ve projeler geliştiriyoruz.

TOFAŞ VE TURKCELL İLE PROJELER GERÇEKLEŞTİRDİ

Son 4 yıldır, şirket içindeki yazılım yetkinliklerini de artırarak bağlantılı ve akıllı araçlar konusunda da projeleri tetikledik. Böylelikle, sektördeki değişime liderlik yapıyoruz. Tofaş “Yol Arkadaşım” ve Turkcell “Co-Pilot” projelerinde geliştirme ortağı olarak yer aldık.  

Bugüne kadar olan performansımızı ve çıktılarımızı gözden geçirdiğimizde, Ar-Ge personeli sayımızdaki artışlar, üniversite ile gerçekleştirdiğimiz projeler, bize yeni ürün ve teknolojiler ile artan bir ciro sağladı. Son dört yılda ciromuz iki buçuk katına çıktı. Yeni iş alanları geliştirme amaçlı bizim için yeni olan konularda, Ar-Ge projeleri gerçekleştirdik. Yazılım, veri analitiği, platform çözümler Farplas bünyesinde ve Farplas’ın da içinde bulunduğu Fark Holding bünyesinde yetkinlik oluşturarak, Tofaş’la birlikte bağlantılı araçlar konusunda ülkemizde bir ilk projeyi gerçekleştirdik. Ar-Ge merkezi olmamız, bizim yıllar içinde yeni fırsat alanlarını yakalamamıza yardımcı oluyor. Tek bir alanda ve tekrarlı projeler yerine, seçtiğimiz alanlarda ilerlememizi sağlayacak, rekabeti kimi yerde yakalayacak, kimi durumda geçmemizin önünü açacak öğrenme projeleri yapabiliyoruz. Ar-Ge projelerinin doğru planlanması ve seçimi ile rekabette öne çıkmak mümkündür.” 
 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 16:34
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını