banner1322
x

ÇİN'İN YENİ LOJİSTİK MERKEZİ

Azerbaycan'ın başkenti olan Bakü, Çin'in yeni lojistik merkezi oluyor.

ÇİN'İN YENİ LOJİSTİK MERKEZİ
Endüstri 40 Zirvesi

Çin ile Avrupa arasındaki orta ulaşım koridorunun merkezind yer alan Azerbaycan, Çin için güvenilir bir transit ortağı olmayı sürdürüyor. Devam etmekte olan başarılı iş ortaklığı iki ülke arasındaki ticaret ve ekonomik bağların derinleşmesinekatkı sağlayacak. Bu iş birliğinin bir örneği 10 Eylül 2020’de hayata geçirilen, Çin’in Jinhua kenti ile Azerbaycan’ın başkenti Bakü’yü birbirine bağlayan yeni Çin-Avrupa konteyner tren rotası oldu. Bu yeni rotayı kullanacak ilk yük treni kısa bir süre sonra Bakü’ye varacak. Bu rota üzerindeki seyahat süresinin 15-18 gün olacağı tahmin ediliyor; bu deniz ve tren yollarını kullanan birleşik nakliye türünden üçte bir kadar daha hızlı. Tren, elektrikli aletler, araçlar ve ev aletleri içeren 100 yirmi feet'lik mal taşıyacak.
 
Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) çerçevesinde Çin ve Azerbaycan arasındaki verimli iş birliğinin başka bir örneği, Çin’den Azerbaycan üzerinden İstanbul’a gitmek üzere 43 vagonluk yük treni seferlerinin 20 Haziran 2020’de başlatılması oldu. Yük, Bakü limanında teslim alınacak ve Bakü-Tiflis-Kars tren yolu üzerinden Türkiye’ye taşınacak.

Xi’an Serbet Ticaret Bölgesi’nin operasyon platformu ile birlikte, Çin’den Türkiye’ye mallar sürekli olarak Azerbaycan toprakları üzerinden taşınıyor. Temmuz 2019’da Xi’an-Bakü rotası üzerinden, Çin’den Azerbaycan’a ikinci blok yük treni ulaştı.

AVRUPAYA GİDEN EN KISA YOL 

Tarihsel İpek Yolu üzerinden yer alan Azerbaycan, değişik uygarlıkların birleştiği bir yer olarak, Avrupa ile Asya arasında bir ulaşım ve lojistik merkezi olmak istiyor. Azerbaycan bu rotaya uzun zaman önce girdi ve sonuç olarak dikkate değer başarılar elde etti. Azerbaycan hükümeti, ekonomik çeşitlendirme stratejisinin bir parçası olarak, Hazar Denizi’nden Batı’ya kadar tren yollarının, limanların, otobanların ve lojistik merkezlerinin geliştirilmesine büyük yatırım gerçekleşti.. Bakü kargo terminali, Bakü Limanı, Hazar Denizi’nde çalışan modern yük gemileri ve Bakü-Tiflis-Kars tren yolu Azerbaycan’ın Doğu-Batı ulaşım koridoruna değerli katkılarıdır.
 
Bu koridor ve BRI çerçevesinde Azerbaycan faktörünün önemi, Trans-Hazar uluslararası ulaşım rotasını, Çin’in mallarının Avrupa’ya taşımasında bir öncelik vektörü haline getiren, Bakü-Tiflis-Kars tren yolunun Ekim 2017’de faaliyete geçmesinden bu yana arttı. Aynı zamanda, bu rota Çin için en az maliyetli transit rotası ve diğer kıtalararası ulaşım koridorlarına karşı hazır altyapı ve Avrupa’ya yakınlık bakımından bir dizi avantaja sahip durumda.

Şu anda, Azerbaycan Bakü-Tiflis-Kars tren yolunun potansiyelini Rusya ve Kazakistan ile geniş biçimde kullanıyor. Bu yolu Özbekistan'a kadar uzatma ihtimalinden söz ediliyor. Azerbaycan Avrupa alanına aktif biçimde katılıyor, Bakü-Tiflis-Kars tren yolunu kullanmak şimdiden bazı Avrupa ülkeleri için bir gerçeklik haline geldi.

EKONIOMİK BAĞLARI GÜÇLENDİRECEK

Avrupa'ya mal nakliyatını çeşitlendirmeyi arzulayan Çin, Bakü-Tiflis-Kars tren yolu projesinin tam katılımcısı haline gelebilir. Ve Azerbaycan da Çin'in "Ekonomik Kuşak İpek Yolu"nu kurmasında örnek bir ortağı olarak hareket edebilir.

İlk kez Azerbaycan'ın bulunduğu Hazar kıyısı Rusya, Doğu Asya ve Avrupa'nın çıkarlarının iç içe geçtiği yeni bir tek ekonomik alan haline geliyor. Azerbaycan Avrupa'yı Asya'ya bağlayan ekonomik ringin yeni bir noktası haline dönüşüyor.

İkinci olarak, tarihi boyunca Azerbaycan özellikle Kafkaslarda, Orta Asya'yı Anadolu, Karadeniz ve Batı'ya bağlayarak, İpek Yolu'nun gelişmesinde önemli bir rol üstlendi.

Azerbaycan antik zamanlardan bu yana, karadan ve denizden gelen tüccarları bir araya getirerek, uygarlıkların birbirine bağlandığı temel sahneydi. Bu durum sadece mallar için değil fakat fikirler ve gelenekler, dinler ve kültürlerin karşılıklı değişimi için önemli bir merkezin oluşmasını önemli miktarda etkiledi.

Üçüncü olarak, Azerbaycan kalkınmanın bir öncelik olması, barışçı dış politika, siyasi istikrar çabası, diğer ülkelerin içişlerine karışmama ilkesine bağlılık bakımından Çin'le benzerliklere sahip. Yukarıdaki bütün bu faktörler, iki ülke arasında karşılıklı olarak yararlı iş birliğine katkı sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2020, 10:39
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını