ÇİÇEK SEKTÖRÜ PAZAR KAYBINDAN ENDİŞE EDİYOR

Kar yağışı sebebiyle zarar gören çiçek seralarında yaşanacak rekolte kaybı, sektör temsilcilerini endişeye sevk ediyor.

ÇİÇEK SEKTÖRÜ PAZAR KAYBINDAN ENDİŞE EDİYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Isparta'da 45 günde beklenen karın 11 saatte yağması sebebiyle zarar gören çiçek seralarında yaşanacak rekolte kaybı, sektör temsilcilerini yurt dışı pazarları konusunda endişeye itiyor.

İklim değişikliği, çiçek üretimini olumsuz etkilemeyi sürdürüyor. Kışların daha sert, yazların daha kurak geçmesi, ılıman iklimi seven çiçeklerde ürün kaybına sebep oluyor.

Kesme çiçek üretiminde önemli bir potansiyele sahip olan Isparta'da, geçen haftalarda etkili olan yoğun kar, çiçek seralarına da zarar verdi.

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olan İsmail Yılmaz, basın mensuplarına, Isparta'da her kış kar yağdığını ve bölgedeki üreticilerin buna göre dayanıklı seralar yaptığını belirtti.

Bu sene daha yoğun karla karşılaşıldığına dikkat çekenYılmaz, "Isparta'daki yoğun kar nedeniyle yaklaşık 600 dönümlük sera çöktü. Bu seraların bir kısmında üretim vardı, bir kısmında ise bugünlerde dikim yapılacaktı." şeklinde konuştu.

YURTDIŞINA GÖNDERİMLER İÇİN SIKINTI BÜYÜK

Türkiye'de 12 ay süresince çiçek üretimi gerçekleştirerek, ürün tedariki sağlayabildiklerini dile getiren Yılmaz, kış döneminde Antalya gibi ılıman kentlerde, yaz döneminde de Isparta gibi daha az sıcaklıktaki illerde üretim yaptıklarını belirtti.

Bu şekilde gerek yurt içi gerekse yurt dışındaki müşterilere her zaman ürün gönderebildikleri bilgisini paylaşan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Antalya'da üretim sezonu bittikten sonra Avrupa'daki müşterilerimize Isparta'daki seralardan ürün gönderiyorduk. Antalya sezonu mayısta bitecek. Isparta'da çöken seralar nedeniyle haziran ve temmuzda büyük oranda Avrupalı müşterilerimize ürün gönderemeyeceğiz. Bu da devamlılığı sağlamak adına kötü oldu. Müşteriyi yakalamak çok zor, yıllarınızı harcıyorsunuz. Kendinize bağladıktan sonra ürünü 12 ay boyunca veremiyorsanız müşteri başka ülkeyi tercih ediyor. Şu anda en büyük endişemiz, yıllarca emek ve para harcanarak kazanılan müşterileri başka ülkelere kaptırmak."

20 MİLYON DOLARLIK ÜRÜN KAYBI

İsmail Yılmaz, çiçek ihracatı açısından 2022 yılına iyi başladıklarını fakat Isparta'daki seraların zarar görmesinin morallerini bozduğunu belirtti.

Yaz döneminde hedeflenen rakamlara ulaşamama endişesi duyduklarını söyleyenYılmaz, "Çöken seralar nedeniyle ilk belirlemelere göre 125 milyon liralık bir zarar var. Ancak bizi en çok endişelendiren haziran ve temmuzdaki ihracat rakamları. Isparta'daki seraların fiziki yapısına 125 milyon lira harcanması gerekiyor. Haziranda pazara çiçek sunamayacağımızı düşünürsek en az 20 milyon dolarlık bir kayıp söz konusu." şeklinde konuştu.

Yılmaz, Antalya'da da çok soğuk bir kış yaşandığına dikkat çekerek, bu durumun ürün miktarını olumsuz etkilediğin söyledi.

Normal şartlarda dönüm başına bin çiçek kesilirken, soğuk havalarda bunun 400'e kadar düştüğünü belirten Yılmaz, "Bu durum fiyatın yükselmesine neden oluyor. Fiyatın daha düşük, adedin daha yüksek olması üretici açısından daha faydalı." dedi.

Antalya'da yaz döneminde su sorunu yaşandığından da bahseden Yılmaz, 70-80 metredeki kuyulardan çekilen suyun azalması nedeniyle kuyu derinliklerinin daha da artırıldığını belirtti. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2022, 14:49
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını