CEYHAN POLİPROPİLEN ÜRETİM TESİSİ İHTİYACIN YÜZDE 20’SİNİ KARŞILAYACAK 

Türkiye’de otomotiv, ambalaj ve tekstil sektöründe kullanılan polipropilen ihtiyacının yüzde 20’sini Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi karşılayacak. 

CEYHAN POLİPROPİLEN ÜRETİM TESİSİ İHTİYACIN YÜZDE 20’SİNİ KARŞILAYACAK 
Endüstrideara

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 9 Ekim'de temeli atılan Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi, ülkenin polipropilen ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayacak. Tesis Ceyhan Endüstri Bölgesi'ndeki 62 hektar alanda faaliyet gösterecek. Yatırım bedeli ise 1,7 milyar dolar olacak. Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi'nin, Türkiye'nin dış ticaret dengesine yıllık 250 milyon dolar net pozitif katkı sağlaması hedefleniyor. Tesisin 2025 yılında faaliyete geçmesi hedefleniyor. 

“BİRÇOK SEKTÖRÜN ÖNEMLİ İHTİYACI” 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren TİM Başkan Vekili Zeki Kıvanç, “Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi'nde yapılacak Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi'nin önemli bir yatırım oldu. Böyle tesislerin daha da açılmasını istiyoruz çünkü Türkiye'nin polipropilen üretimine çok ihtiyacı var. Bu yatırım ile ülkenin polipropilen ihtiyacının yüzde 20’si karşılanacak. Kalan yüzde 80’i ise ithal edilmeye devam edecek.  Bu ürün başta otomotiv olmak üzere ambalaj ve tekstil gibi birçok sektörde ham madde olarak kullanılıyor. Sert ve dayanıklı bir plastik türü üretecek olan tesisin Adana'ya yapılmasından dolayı çok mutluyuz” dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2021, 19:34
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını